Slovenija
0 ogledov

EU načrtuje znižanje DDV

(Foto: iStockphoto) Žurnal24 main
Države EU bodo lahko v prihodnje za več lokalnih storitev in vrst blaga uporabile nižjo stopnjo DDV, navaja nemški časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung, ki se sklicuje na vire blizu Evropske komisije.

Evropska komisija načrtuje znatno davčno razbremenitev, ki bo usmerjena na porabnike in majhno ter srednje gospodarstvo, navaja časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Evropski komisar Laszlo Kovacs za davčno politiko naj bi ta ponedeljek javno predstavil besedilo predloga direktive, po kateri bi lahko države EU več vrst storitev in blaga kot do zdaj obdavčile z nižjo stopnjo DDV. Davčna razbremenitev naj bi zajemala denimo vlaganja v nakup in obnovo nepremičnin, gostinske storitve, elektriko, plin in celo otroške plenice ter kontracepcijske tablete, ne pa motornih čelad, kar je predlagala Grčija.                                                                                                                

 

Izjeme bi postale pravile

V Sloveniji sta nakup nepremičnine ali gostilniška storitev že zdaj obdavčena po nižji stopnji. Če bosta nakup prej omenjene dobrine in storitev res vpisana na seznam lokalnih storitev, bo nižja stopnja DDV zacementirana, če ne, jo bo treba odpraviti.

Trajna nižja stopnja le za lokalne dejavnosti in nekatere vrste blaga
Običajna stopnja DDV na območju EU znaša po posameznih članicah od 18 do 25 odstotkov, nižja pa od 5 do 9 odstotkov (v Sloveniji 20, oziroma 8,5 odstotka). Veljavnost trenutne direktive EU, ki trenutno ureja nižjo stopnjo DDV (to stopnjo izjemoma dopušča denimo za gostinske in frizerske storitve, popravila koles in obnovo stanovanj), se izteče leta 2010. Komisija jo želi nadgraditi, zato bo te dejavnosti vpisala na seznam tako imenovanih lokalnih storitev. Gre za storitve, ki zaradi lokalnega dometa ne vplivajo na skupni trg EU in so kot take lahko obdavčene z nižjo stopnjo DDV. Poleg tega bo še več vrst blaga kot zdaj obdavčenih z nižjo stopnjo DDV.

Kritiki opozarjajo, da je komisija pred približno enim letom v študiji ugotovila, da je "z golega ekonomskega vidika najoptimalnejša enotna stopnja DDV". Komisar Kovacs se v predlogu direktive ugotovitvam študije ni izognil, a izpostavlja, da lahko "usmerjena uporaba nižje stopnje DDV zagotovi specifične koristi, denimo v obliki omejevanja dela na črno."

Kakorkoli že, preden bo direktiva sploh lahko začela veljati, jo mora blagosloviti vseh 27 članic EU.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.