Slovenija
3 ogledov

EU mora delovati bolj enotno

dimitrij rupel1 bobo Žurnal24 main
Zunanji ministri EU so prvi dan neformalnega zasedanja na Brdu največ pozornosti namenili odnosom z Rusijo in Bližnjemu vzhodu.

Glede Rusije so se zavzeli za čimprejšnje sprejetje mandata za pogajanja o sporazumu o strateškem partnerstvu. Predsedujoči zunanjim ministrom EU, vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel, je po pogovorih izrazil upanje, da bo mandat sprejet aprila, pogajanja pa bodo stekla še v času slovenskega predsedovanja.

Kot je še pojasnil Rupel, so ministri v razpravi ugotovili, da imajo v zvezi z Rusijo opraviti z novim položajem, novo močjo, ter izpostavili potrebo po enotnosti EU v odnosih z Rusijo. Po njegovih besedah imajo namreč v povezavi včasih vtis, da bi se Rusija želela pogovarjati z razdruženo unijo.

Unija naj deluje bolj povezano

Evropska komisarka za zunanje odnose Benita Ferrero-Waldner je po pogovorih poudarila, da mora biti unija jasnejša glede svojih ciljev in mora delovati bolj povezano. "Ta sporazum je način, kako najbolje uporabiti našo kolektivno pogajalsko moč, da bi zasledovali skupen interes."

Začetek pogajanj o novem strateškem partnerstvu je sprva ovirala Poljska zaradi ruske prepovedi na uvoz poljskega mesa. Zdaj pa naj bi začetek pogajanj ovirala Litva, ki naj bi od Rusije zahtevala zagotovila za preskrbo z energijo preko naftovoda Prijateljstvo. Komisarka Ferrero-Waldnerjeva je sicer v petek dejala, da vprašanje Litve ni ovira, temveč da Litovci preprosto hočejo, da EU v pogajanjih zastopa tudi njihove interese. "To bomo vsekakor storili," je napovedala.

Za tesnejše odnose s Sirijo
V zvezi z Bližnjim vzhodom so ministri v petek največ pozornosti namenili Siriji. Sporočilo, ki ga pošiljamo Siriji, je, da lahko gre odnos med EU in Sirijo zelo daleč in mi smo zanj zelo zainteresirani, v regiji potrebujemo konstruktivnega akterja, je dejal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Javier Solana ter Sirijo pozval k igranju bolj tvorne vloge.
Glede palestinsko-izraelskega mirovnega procesa so po Ruplovih besedah ocenili, da napreduje relativno počasi, predvsem pa ni dovolj konkretnih premikov na terenu, kar povzroča nelagodje na palestinski strani.

EU skrbijo človekove pravice v Tibetu

 

Drugi dan srečanja na Brdu bo posvečen Zahodnemu Balkanu, na srečanju pa pričakujejo tudi vodje diplomacij iz regije. Med vabljenimi je tudi kosovski premier Hashim Thaci, vendar njegov prihod še ni potrjen. Na srečanje je seveda vabljen tudi srbski zunanji minister Vuk Jeremić, po mnenju visokega predstavnika Solane pa bi bila njuna navzočnost vzpodbudna.

O razmerah v Tibetu ministri prvi dan niso govorili, temveč naj bi to temo obravnavali v soboto. Kljub temu pa je ob prihodu na srečanje večina ministrov pozivala k dialogu med kitajskimi oblastmi in Tibetanci.

"Smo zaskrbljeni zaradi teptanja človekovih pravic v okviru kitajske države in upamo, da bo prišlo do dialoga med predstavniki kitajskih oblasti in Tibeta," je ob prihodu na ministrsko srečanje dejal Rupel. "Podpiramo dialog in upamo, da bo do njega prišlo, ker je to način za ustavitev nasilja, ki je nevarno za vse," pa je poudaril vodja britanske diplomacije David Miliband.

Rupel je tudi izrazil prepričanje, da v uniji zaradi udeležbe na olimpijskih igrah v Pekingu ne bo prišlo do razkola. "Zaenkrat še nimamo skupnega stališča, po potrebi ga bomo oblikovali," je dejal.

Več ministrov je sicer ob prihodu izrazila mnenje, da bojkot olimpijskih iger ni pravi način reševanja problema. "Vedno sem bil mnenja, da bojkoti niso pretirano učinkovit instrument zunanje politike," je dejal švedski zunanji minister Carl Bildt.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.