Slovenija
1 ogledov

EU bolj optimistična kot IMF

MDS za razvite države napoveduje, da bodo imele naslednje leto ničelno rast BDP. Žurnal24 main
Andrej Bajuk, slovenski finančni minister in predsedujoči Ecofinu, je na zasedanju IMF povedal, da je EU glede gospodarskih napovedi bolj optimistična kot IMF.

"EU je pri svojih napovedih manj pesimistična kot IMF, čeprav se tveganj zaveda, saj je prihodnost precej negotova", je na spomladanskem vrhu finačnih ministrov in guvernerjev centralnih bank držav članic Mednarodnega denarnega sklada (IMF) dejal Andrej Bajuk, ki trenutno predseduje Ecofinu, Svetu EU za ekonomske in finančne zadeve. Pesimistične napovedi IMF so po njegovih besedah nastale pod vplivom zadnjih finančnih pretresov v ameriškem gospodarstvu. Izpostavil je, še da so makroekonomski temelji gospodarstev evropskih držav bolj trdni kot tisti ameriškega gospodarstva.

Oaza Slovenija
Bajuk je tudi priznal, da bi ameriška hipotekarna kriza utegnila negativno vplivati na slovensko gospodarsko konjunkturo, a ne v zelo veliki meri. "Slovenske banke k sreči niso imele v lasti večjih količin vrednostnih papirjev, katerih vrednostni balon se je razpočil." Dodal je še, da ministrstvo za finance zaradi pričakovanih nižjih prihodkov proračuna že načrtuje proračunski rebalans.

IMF je že v soboto opozoril, da se je ameriška hipotekarna kriza hitro prenesla na finančni trg ZDA in EU, kar naj bi povzročilo upočasnitev gospodarske rasti in višanje inflacije. Centralne banke po svetu je pozval, naj zagotovljajo likvidnost finančnih trgov, da bi tako finančni krizi čim prej in čim bolj pristrigli peruti.

Opozorila na posledice visokih cen hrane za ves svet
Nadaljnje naraščanje cen hrane v nerazvitih državah bi lahko imelo grozljive posledice za ves svet, vključno z nevarnostjo lakot in vojn, je na srečanju opozoril generalni direktor IMF Dominque Strauss-Kahn. "Stotisoči bodo stradali, prišlo bo do razkroja gospodarskega okolja," je opozoril in pozval k brzdanju cen hrane in inflacije. Razvojni dosežki iz zadnjih desetih let bi lahko bili po njegovih besedah povsem uničeni, socialni nemiri pa bi lahko privedli do vojn. Dodal je, da bi lahko problem privedel do neravnotežja v trgovinski menjavi, ki bi lahko vplivalo na glavne razvite ekonomije, tako da ne gre, kot je poudaril, "za samo človekoljubno vprašanje".

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.