Slovenija
0 ogledov

Erjavec: Gre za rokohitrstvo

Danilo Türk predsednik Žurnal24 main
Predsednik republike Danilo Türk ocenjuje, da gre pri pobudi poslanske skupine SDS za spremembo ustave za predvolilno dejanje. Skeptični tudi v SD, DeSUS in SLS.

Prepričan je, da obstajajo dobri razlogi, da so postopki za razpustitev parlamenta daljši.

Kot je predsednik Danilo Türk pojasnil ob robu današnje okrogle mize o statistiki na Brdu pri Kranju, naša ustava že sedaj predvideva, da se parlament lahko sam razpusti. "Seveda je pot do tega dogodka po sedanji ureditvi daljša, vendar so za to dobri razlogi. Imamo ustavo, ki temelji na konceptu stabilnih vlad in zaradi tega postopek do razpustitve parlamenta ni zamišljen kot nekaj, kar se zgodi zelo hitro," je poudaril.

Predlagane spremembe niso bistvene

Svetoval je, da se pri vsaki razpravi o spremembi ustave pogleda celota. "Tudi ustavni pravniki, ki so bili vprašani za mnenje, vsi po vrsti opozarjajo, da ni treba hiteti s predlogi in ta predlog morda tudi s tega stališča ni posebej dober," je dejal Türk in spomnil, da je ustavno pravna stroka skeptična do tega, ali je predlog glede na celotno ustavo dober.

Predlog sicer ne spreminja bistva naše ureditve, ki je zasnovana na parlamentarni, skorajda skupščinski demokraciji, ki daje zelo veliko vlogo parlamentu in strankam, je še povedal predsednik republike, ki ocenjuje, da je celotna naša politika zasnovana na dinamiki med strankami in parlamentom ter vlado.

Do predloga skeptični SD, SLS in DeSUS

SD zavrača predlog SDS za spremembo ustave, po katerem bi se lahko DZ razpustil sam, če bi tak sklep podprlo najmanj 46 poslancev, saj da je škodljiv. V SLS podpirajo predčasne volitve, se jim pa zdi pobuda "piarovska". V DeSUS pa jo označujejo kot rokohitrsko.

"Ni jim bilo dovolj, da so v zadnjem letu do absurda zlorabili možnost, da tretjina poslancev lahko zahteva referendume," je meni vodja poslanski skupine SD Dušan Kumer.

Po mnenju vodje poslanske skupine SLS Jakoba Presečnika je pobuda SDS predvsem piarovska, prave vsebine pa nima. Poudarja, da je do predčasnih volitev moč priti bistveno prej po obstoječi zakonodaji in obstoječi ustavi, saj je za to potrebna manjša večina glasov v DZ kot pa za spremembo ustave. Tudi Karel Erjavec iz DeSUSa opozarja, da se da do predčasnih volitev priti tudi s sedanjo ustavo.

SD zavrača predlog SDS za spremembo ustave, po katerem bi se lahko DZ razpustil sam, če bi tak sklep podprlo najmanj 46 poslancev, saj da je škodljiv. V SLS podpirajo predčasne volitve, se jim pa zdi pobuda "piarovska". V DeSUS pa jo označujejo kot rokohitrsko.

Kumer je zato potezo SDS označil kot za še en poskus, kako ustvarjati meglo v sedanji, že tako zamegljeni politični situaciji. "Videti je, da zbeganost in absurdnost SDS dosega svoj vrhunec. Ni jim bilo dovolj, da so v zadnjem letu do absurda zlorabili možnost, da tretjina poslancev lahko zahteva referendume," je menil.

Po mnenju vodje poslanske skupine SLS Jakoba Presečnika je pobuda SDS predvsem piarovska, prave vsebine pa nima. Poudarja, da je do predčasnih volitev moč priti bistveno prej po obstoječi zakonodaji in obstoječi ustavi, saj je za to potrebna manjša večina glasov v DZ kot pa za spremembo ustave. Tudi Karel Erjavec iz DeSusa opozarja, da se da do predčasnih volitev priti tudi s sedanjo ustavo.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.