Po njegovi oceni bo klavzura uspešna le, če se bo koalicija poenotila o svojih prioritetah do konca mandata. Erjavec je dejal, da je njegov dvom v uspeh razvojne klavzure toliko večji zaradi sestanka predsednikov koalicijskih strank, ki je bil v torek.
"Sestanek je pokazal, da imamo precej različne poglede. Mogoče pa bo vendarle prišlo do presenečenja in bomo na klavzuri uspeli uskladiti poglede," je dodal prvi mož DeSUS-a.
Erjavec pričakuje tudi pogovor koalicijskih partnerjev o tem, kakšen je položaj DeSUS-a v koaliciji.
"Stranka Zares problematizira naš položaj. S takšnim bremenom pa ne moremo uspešno nadaljevati projektov, ki bi si jih zastavili," je še dodal predsednik DeSUS-a.
Pobudo za sklic razvojne klavzure koalicijskih strank je dala stranka LDS. Njena predsednica Katarina Kresal je tudi napovedala, da bo stranka na klavzuri predlagala tri osi razvoja, ki predvidevajo dvig gospodarstva, nadaljevanje pregona gospodarskega kriminala in zmanjšanje stroškov javne uprave.
Po njegovih besedah se je koalicija znašla v slepi ulici glede reform in projektov, ki naj bi jih izvedla do konca mandata.
"Nujno je treba preveriti, ali koalicija lahko poenoti stališča do ključnih reform," je poudaril Erjavec.
Ob tem je spomnil, da ima koalicija različne poglede tudi na zdravstveno reformo, razlike do tega vprašanja pa obstajajo tudi znotraj koalicijskih strank.
Dve ključni prioriteti DeSUS-a
Kot je napovedal Erjavec, DeSUS prihaja na razvojno klavzuro koalicije, ki je sklicana za ponedeljek, z dvema ključnima pobudama.
Prva govori o tem, da je treba čim prej in čim bolj učinkovito pristopiti k izgradnji tretjih razvojnih osi, in to s pomočjo tujih investitorjev, saj ni dovolj proračunskega denarja za ta namen.
Z drugo pobudo bo DeSUS načel vprašanje davčne zakonodaje. "Menimo, da bi bilo treba povečati davke za tiste, ki so skozi tranzicijo postali premožni in se jih davčni vijak še sploh ni dotaknil," je dejal Erjavec.
"Prioritete je treba spraviti čez DZ"
Po njegovih besedah pa bo treba tudi preveriti, kakšno politično podporo ima koalicija v državnem zboru.
"Ni dovolj, da se o prioritetah dogovorijo le predsedniki koalicijskih strank in ministri. Prioritete je treba spraviti tudi skozi parlamentarno proceduro," je opozoril Erjavec. Ob tem je kot smiselnega ocenil predlog treh tako imenovanih osi razvoja, ki prihaja iz vrst LDS.