Zaradi lažje sanacije izjemne naravne nesreče ministrstvo predlaga poenostavljeno izkazovanje sledljivosti gozdno-lesnih sortimentov brez prevoznic.
"Brez administrativnih ovir želimo omogočiti hitro in učinkovito odstranjevanje poškodovanih in podrtih dreves ter s tem zagotoviti prevoznost gozdnih prometnic, preprečiti širjenje bolezni in škodljivcev gozdnega drevja, odstraniti drevje in ostanke poškodovanega drevja s strug vodotokov ter zlasti odstraniti drevje, ki ogroža življenja in premoženje ljudi," je poslancem na odboru pojasnil minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan.
Brez prevoznic do aprila 2015
S hitro odstranitvijo poškodovanega drevja bomo po Židanovih besedah lahko preprečili zmanjševanje kakovosti in s tem vrednosti gozdno-lesnih sortimentov. Pri prevozih lesa od uveljavitve novele zakona o gozdovih do 30. aprila 2015 ne bo treba imeti prevoznic, kar pa ne pomeni, da za posek dreves ni potrebna odločba v upravnem postopku, ki jo lastniku gozda izda Zavod za gozdove Slovenije.
Zaradi zagotavljanja sistema potrebne skrbnosti, ki jo zahteva evropska uredba, pa bodo morali lastniki zemljišč v tem obdobju voditi podatke o uporabi in prometu gozdnih lesnih sortimentov in jih hraniti še pet let.
Za ustavitev uvoza sekancev
"Priložnost za podjetnike"
Zavod za gozdove Slovenije bo okrepil usposabljanje za delo v gozdu, je poudaril prvi mož zavoda Damjan Oražem. "Nismo pa dimenzionirani na katastrofo, ki smo ji priča. Sanacija je priložnost tudi za podjetnike, nekdo bo moral te gozdove pospraviti," je dejal in spomnil, da je na zavodih za zaposlovanje tudi veliko gozdarskega kadra.
Robert Hrovat (SDS) je spomnil, da je tudi v interventnem členu zapisano, da bo tudi brez prevoznic v naslednjem letu sledljivost lesa zagotovljena. Zato predlagal, da sam člen postane zakon, ter da velja tudi po 30. aprilu 2015. Večkrat je poudaril, da je interventni člen zelo podoben predlogu SDS izpred meseca dni, da pa novele ne bodo podprli, ker koalicija ni podprla njihovih dopolnil k noveli.
Predsednik odbora Jakob Presečnik (SLS) pa je menil, da imamo tudi v letu do aprila 2015 čas, da premislimo, kako rešiti zadeve s čim manj administracije, da zadostimo uredbi in sledljivosti.
Da nas čaka veliko ročnega dela, je spomnil Mirko Brulc (SD) in dodal, da je sedaj priložnost, da se država organizira, da si pomagamo in dobimo nova delovna mesta.