Nekdo je lani samo od depozitov vsak mesec dobil skoraj 37 tisoč evrov obresti. Po plačilu dohodnine mu ostane malo manj kot 30 tisočakov na mesec. Za primerjavo: Jože Colarič je z vodenjem Krke lani na mesec zaslužil 25 tisoč evrov neto.
Denar je morda v tujini
Zavezanec, ki so mu odmerili najvišjo dohodnino od obresti, je lani prejel skoraj 442.344 evrov obresti, kažejo podatki Dursa. Če predpostavimo, da je imel denar vezan na banki vse leto in da so bile obresti na depozite štiriodstotne, je imel na banki vezanih več kot 11 milijonov evrov.
Ni sicer nujno, da je bil ves denar na slovenskih bankah, saj morajo rezidenti Slovenije pri nas plačati dohodnino tudi od obresti, ki jih dobijo na bankah v drugih državah Evropske unije.
Kdo je ta rekorder po obrestih, na Dursu zaradi davčne tajnosti ne morejo razkriti.
90 tisočakov za davke
Rekorder bo moral plačati skoraj 90 tisoč evrov dohodnine (natančneje 88.268,76 evra). Dohodnino je treba plačati le, če letne obresti presežejo tisoč evrov, kar se zgodi pri depozitu okrog 25 tisoč evrov.
Več kot tisoč evrov obresti sta lani dobila 51.802 Slovenca, Durs pa bo z dohodnino od obresti zbral dobrih 17 milijonov evrov.
Natanko 1.464 davčnim zavezancem pa je na mesec le od obresti ostalo več od povprečne pokojnine. Lani so namreč dobili več kot deset tisoč evrov obresti, kar pomeni, da jim je po plačilu davka na mesec ostalo vsaj 683 evrov.
Povprečna starostna pokojnina julija je bila 628 evrov. Za tak mesečni prihodek od obresti so morali imeti na banki 250 tisoč evrov depozita; ob predpostavljeni štiriodstotni obrestni meri.
1. Je glede na gospodarske razmere že smiselno, da vlagatelji zmanjšujejo delež sredstev, ki jih imajo v depozitih?
Če želite vprašati, ali je pravi trenutek za nakup zdaj nekoliko cenejših delnic, menim, da še ne. Problemi, zaradi katerih so se začeli zadnji padci na borzah, še zdaleč niso obvladani, kaj šele preseženi. Če ste želeli vprašati, ali je denar na varnem, če je v obliki depozitov hranjen na banki, potem menim, da je trenutno še na varnem.
2. Za človeka kakšnega tipa je smiselno, da ima ves svoj denar na banki?
Vsak racionalen vlagatelj, ki ima opazen obseg premoženja, bo tega razporedil v več različnih naložb – to je vendarle ena od osnovnih postavk naložbenja.
citiram tega tzv finan.svetovalca ''Vsak racionalen vlagatelj, ki ima opazen obseg premoženja, bo tega razporedil v več različnih naložb – to je vendarle ena od osnovnih postavk naložbenja''LOOOOOOOOL tip nima pojma, preberte si knjigo 'Kam je izginil moj denar''
uuuuuu kaka lepa fotka :D
Ni sicer nujno, da je bil ves denar na slovenskih bankah, saj morajo rezidenti Slovenije pri nas plačati dohodnino tudi od obresti, ki jih dobijo na bankah v drugih državah Evropske unije. .......Kolikor vem nobeden ne nalaga večje vsote… ...prikaži več denarja v banke, ki so v EU. Gospodje, ki imajo denar naložen v bankah v Liechensteinu, Cipru, Kajmanskih otokih, in še kje bi se najdla kakšna davčna oaza, sigurno Sloveniji ne plačajo niti centa davka od tega denarja. Saj jim banke z pogodbo jamčijo, da je njihov račun tajen.