Celje. “Upravo smo zadolžili, naj v treh dneh vloži predlog za stečaj, saj druge rešitve ta trenutek ni,” je po včerajšnji seji nadzornega sveta (NS) Vrtnarstva Celje, na kateri je NS obravnaval poročilo uprave in analiziral zadnje dogodke, povedal Vojko Kokoravec, predsednik NS. “Glede na predstavljeno analizo bi s kakršnokoli drugačno odločitvijo le podaljševali agonijo zaposlenih,” meni Srečko Čater, sindikalist in član NS.
56 zaposlenih. Na leto so v Vrtnarstvu Celje ustvarili za okoli 2,2 milijona evrov dobička, od tega so kar 900 tisoč evrov porabili samo za plače 56 delavcev, ki se bodo morali po uvedbi stečaja prijaviti na zavod za zaposlovanje. Skoraj toliko, kolikor so potrebovali na mesec za plače, pa so znašali stroški ogrevanja.
Le štiri rentabilne
Franc Zdolšek, direktor Vrtnarstva Celje in hkrati laški župan, je nadzornikom že lani predlagal, naj se družba dokapitalizira, a mu denarja ni uspelo dobiti ne od družbenikov ne od bank.
“Družba ima trenutno 160 blokad v vrednosti več kot sto tisoč evrov, za več kot 170 tisoč evrov davčnih obveznosti in več kot 700 tisoč evrov obveznosti do bank,” je povedal Čater, ki upa, da bo podjetje kdo kupil in dejavnost nadaljeval v vsaj tistih trgovinah, ki so poslovale rentabilno. A teh je bilo, kot je dodal Čater, malo – le štiri od 16. Rentabilno poslovanje sta dodatno oteževali zastarela oprema in dolga zima, zaradi katere so višji tudi stroški energije.
Po stečaju na zavod
Sicer pa so Na leto so v Vrtnarstvu Celje ustvarili za okoli 2,2 milijona evrov dobička, od tega so kar 900 tisoč evrov porabili samo za plače 56 delavcev, ki se bodo morali po uvedbi stečaja prijaviti na zavod za zaposlovanje.
Skoraj toliko, kolikor so potrebovali na mesec za plače, pa so znašali stroški ogrevanja.