Slovenija
2 ogledov

Draga hrana grozi z revščino

Povpraševanje Indijcev in Kitajcev po mesu dviga cene hrane v nebo. Žurnal24 main
Svetovna banka opozarja, da lahko galopirajoče cene hrane na svetovnih trgih marsikatero državo pahnejo v revščino. S težavami se že spopadajo na Haitiju.

Naravne katastrofe, čedalje večje povpraševanje predvsem Kitajcev in Indijcev ter uporaba nekaterih prehrambnih surovin v v procesu izdelave biogoriv so trije temeljni dejavniki, ki po navedbah Svetovne banke (The World Bank) dražijo hrano. Lakota bi lahko postala vnovičen problem številnih držav, ki se sicer ne ubadajo več s težavami pri prehranjevanju prebivalstva.

 

Pandorina skrinjica že odprta

Iz Indonezije, Haitija in vsaj še ducata afriških držav poročajo o protestih državljanov zaradi podražitev hrane.

Hrana se bo še dražila
Svetovna banka je izrazila željo, da bi finančni in gospodarski ministri držav članic skupine G8 (sedem industrijsko najbolj razvitih držav in Rusija), ki se bodo ta konec tedna sestali v Washingtonu, razpravljali tudi o preteči grožnji čedalje dražje hrane. Trend rastočih cen hrane naj bi se nadaljeval vsaj še do konca naslednjega leta, kar je po mnenje strokovnjakov Svetovne banke dovolj dober razlog, da se G8 sooči s to temo.

Robert Zoellick, prvi mož Svetovne banke, pravi: "Številne države tretjega sveta so v zadnjih dveh desetletjih dosegle velik napredek pri premagovanju revščine, zdaj pa jim cene hrane grozijo, da se bodo njihovi uspehi sesuli v prah." Prizadete države bi morale po Zoellickovih besedah najti primerne rešitve, kako siromašnejše sloje obvarovati pred pogubnimi učinki neugodnega trenda.

Težave na Haitiju
Dvigajoče se cene hrane na globalnem trgu so še posebej občutno prizadele srednjeameriško otoško državo Haiti, kjer mora 80 odstotkov prebivalcev shajati z manj kot dvema dolarjema na dan. Več tisoč državljanov že nekaj dni protestira po večjih v mestih v državi in zahteva odstop "nesposobne" vlade. Izropali so tudi veliko trgovin, bencinskih črpalk in drugih obrtniških obratov.

Modre čelade in haitijska policija ne obvladujeta nemirov, ki so izbruhnili zaradi visokih cen nafte. © Reuters

 

Eksplozivna situacija je med tem že ušla nadzoru haitijske policije in 9000 pripadnikov Modrih čelad OZN, ki so stacionirani v tej državi. Nemiri so do sedaj zahtevali pet žrtev, več ducatov ljudi je poškodovanih.

Predsednik države Rene Preval je v četrtek prvič po izbruhu neredov konec prejšnjega tedna nagovoril državljane. "Roparski pohodi in uničevanje ne bo razrešilo težavnih razmer, v katerih se je znašla naša država," je dejal Preval, katerega stolček se čedalje bolj maje. Obljubil je še, da bo uvoznike prehrambenih artiklov prisilil k znižanju visokih cen.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.