Slovenija
1133 ogledov

Domači vrt: opekline na nogi zaradi zelene

noga, opeklina, zelena M. Š.
Fototoksične rastline, ki jih gojite na domačem vrtu, lahko povzročijo opekline, mehurje in trajno obarvanost kože. Med najbolj nevarne sodi sok zelene.

"Imela sem nekaj lanske zelene, mi je ušla v cvet in sem jo populila. Nekaj njenega soka mi je prišlo na nogo, kar mi je povzročila takšne opekline na nogi," razlaga vrtnarka s Primorske, ki je priložila tudi fotografijo, ki kaže poškodbo za katero bi le malokdo verjel, da je lahko posledica soka zelene. Vendar drži.

"V stiku s sončnimi žarki nekatere snovi povzročajo reakcije na koži, ki jih imenujemo fototoksične dermatoze. Za fototoksične reakcije je značilno, da se pojavijo kožne spremembe le na predelih, ki so bili po stiku s fotosenzibilizatorjem izpostavljeni UV-žarkom. Meja med prizadetimi in neprizadetimi predeli je dokaj ostra. Spremembe na koži so podobne kot pri sončnih opeklinah. Pojavi se rdečina, velikokrat tudi mehurji. Na mestu, kamor smo nanesli snov, se lahko pojavi rdečina, srbečica, mehurji, oteklina. Koža prizadetih predelov lahko po umiritvi vnetja ostane trajno temneje pigmentirana od preostale kože (hiperpigmentacija)," razlaga dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med. spec. 

Po devetih dnevih bolečine ni bilo več, prav tako so na nogi izginili mehurji, vendar so bile posledice nevarne zelene še kako vidne. 

noga | Avtor: M. Š. M. Š.

"Senzibilnost oziroma dovzetnost za take spremembe je pri različnih ljudeh različna. Pri zelo občutljivih ljudeh lahko tako reakcijo pozroči že stik s travo, npr. pri košnji," razlaga Guček Kopčavarjeva.

Kako ukrepati?

"Če ugotovimo, da gre za težave te vrste, je treba čim prej preprečiti stik s snovjo. Prizadeto kožo dobro speremo, a bodimo previdni, da je pri tem ne poškodujemo. Pomaga tudi hlajenje s hladnimi obkladki, v lekarni je moč brez recepta kupiti mazilo (gel), ki blaži srbenje."

Naša vrtnarka si je pri opeklini pomagala z aloe vero, nam je povedala, za obisk zdravnika se ni odločila. Dr. Nena Kopčavar Guček pravi, da je obisk zdravnika nujen le v hujših primerih.

Zelo pomembna pa je preventiva. Posebno pazljivi moramo biti pri izpostavljanju soncu tudi, kadar jemljemo zdravila, za katera je znano, da povzročajo preobčutljivost na sonce. Tovrstnih fototoksičnih reakcij na zdravila ne morejo preprečiti niti okenska stekla niti zaščitna očala. Tudi pri delu na vrtu v sončnem dnevu moramo paziti, da kožo zavarujemo z uporabo zaščitnih rokavic in oblačil.

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 2
  • zkvazdjkrregistracijozahtevate 12:49 05.julij 2016.

    Jz če bučke nabiram me listje od bučk ob stiku z kožo mal speče. Sam pol zlo hitr tud zgine tist..po parih urah.