Slovenija
37 ogledov

Delovna doba tudi za študente

1/2
Žurnal24 main
Koalicijska pogodba po novem napoveduje spremembe na področju študentskega dela. Če bo vlada spremembe izpeljala, se bo za študentsko delo priznala delovna doba.
Prispevke za slednje pa naj bi plačevali kar delodajalci sami, meni Dušan Semolič , predsednik zveze sindikatov.

Na ministrstvu za delo se strinjajo, da so potrebne rešitve za razumno omejitev študentskega dela kot tudi za izenačevanje cene dela.  Njihova predstavnica Tatjana Trupi je za zurnal24.si povedala: "Trenutno stanje še vedno omogoča delodajalcem poceni delovno silo na eni strani ter podaljševanje dobe študija in prvi nastop na trgu dela za študirajočo populacijo na drugi strani."

Pri združenju delodajalcev zavračajo nove obremenitve delodajalcev in povečanje stroškov dela. Jože Smole , generalni sekretar združenja, je mnenja, da bi morali povečati število štipendiranih študentov, kar bi študentom omogočilo, da bi čim prej končali študij.
 

Če bi se študentsko delo

štelo v delovno dobo, bi se popolnoma spremenil okvir in oblika študija. Kar pa lahko ustvari nepopravljive motnje v študijskem procesu, saj današnji študij ne omogoča hkratnega opravljanja študijskih in delovnih obveznosti, meni ŠOS.

Podobno razmišljajo tudi v ŠOS (Študentski organizaciji Slovenije), kjer menijo, da je nujno potrebna sprememba štipendijskega zakona v smeri povečanja števila štipendiranih študentov. Predsednik organizacije Danijel Bandelj je za zurnal24.si povedal, da se " ŠOS zavzema za formaliziranje študentskega dela, in sicer na način, da se upošteva kot pridobljene delovne izkušnje, ki se pridobivajo v sklopu študentskega, mladinskega in prostovoljnega dela. Študentsko delo je vrsta fleksibilnega dela, ki se ne more enačiti z rednim delom."

Na vprašanje, ali bi študent s priznanjem delovne dobe izgubil ugodnosti, so odgovorili: "Vseskozi pa poudarjamo, da je pomembno, da so vse pravice študentov vezane na status študenta. To pomeni, da je študent upravičen do vseh pravic, ki izhajajo iz njegovega statusa (štipendije, študentska prehrana, bivanje)."

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.