Predlog novega pokojninskega zakona ne ponuja rešitve za neplačevanje prispevkov, ampak stvari za delavce še zaostruje. Zdaj se za čas, ko delodajalec ne plačuje prispevkov, upošteva vsaj pokojninska doba, medtem ko se od 1. januarja prihodnjega leta za nove tovrstne primere ne bo upoštevala niti ta.
"Ker bodo delavci sproti obveščeni, se bodo lahko sproti odzvali – delodajalca bodo prijavili inšpektorju za delo in vložili tožbo na sodišče. Pričakujemo pa tudi veliko večjo disciplino delodajalcev," pravi Peter Pogačar z ministrstva za delo.
Helena Kramar, državna sekretarka na ministrstvu za financeČe postavimo na tehtnico, ali podjetju odobriš, da bo plačalo prispevke za socialno varnost pozneje, ali pa bo treba podjetje zapreti in tako ukiniti delovna mesta, je v primerjavi s tem najbrž cena za možnost, da bodo prispevki plačani pozneje, razmeroma nizka.
Naredili bodo izjemo
Pogačar dodaja, da bo ministrstvo najverjetneje ta teden v medresorsko usklajevanje poslalo tudi predlog za nujno spremembo obstoječega pokojninskega zakona, s katerim bi se naredila izjema za zaposlene, katerih podjetje je šlo v stečaj. Tem bi se obdobje, za katero niso bili plačani prispevki, štelo tako v pokojninsko dobo kot pri izračunu višine pokojnine. "Če bo ta predlog sprejet, bomo temu prilagodili tudi predlog novega zakona," obljublja Pogačar.
Ali je plačano?
Zaposleni bodo lahko predvidoma že maja na portalu eDavki Davčne uprave RS (Durs) preverili, ali jim je delodajalec plačal prispevke. Nevešči uporabe spleta bodo lahko za vpogled pooblastili sindikat. Po novem zakonu bodo delavci obvestila o plačanih prispevkih enkrat na leto prejeli tudi na dom. Plačanih je 97 odstotkov obračunanih prispevkov, zagotavljajo na Dursu.
Mini intervju: Zakon delodajalce vabi k neplačevanju
Kaj pravite na to, da se neplačani prispevki ne bodo šteli več niti v pokojninsko dobo?
Če je to res, je zelo skrb vzbujajoče. Če bodo to socialni partnerji dovolili, je rešitev le ulica, sindikate pa je treba razpustiti, ker se ne bojujejo za pravice zaposlenih.
Se po vašem mnenju lahko ponovi primer Steklarske nove?
Ta zakonodaja je javno vabilo vsem delodajalcem, naj nehajo plačevati prispevke za delovno dobo svojim zaposlenim, ker to ni kaznivo dejanje; to bo šele čez 20 ali 30 let, ko se bo delavec upokojil. Prepričan sem, da bodo zasebniki to začeli izkoriščati, ker nihče ne odgovarja.
Ali bo možno zlorabe preprečiti, ker bo Davčna uprava Republike Slovenije (Durs) delavce enkrat na leto obveščala o plačilu prispevkov?
Kaj pa lahko Durs naredi? Leta 2007 smo lastnika opozorili, ko smo izvedeli, da nam podjetje ne plačuje prispevkov. Neplačevanje prispevkov se ne šteje kot kršitev pogodbe o zaposlitvi, delavec nima pravice do stavke. Kaj lahko potem sploh naredi?
Kako se je rešila vaša težava z neplačevanjem prispevkov?
Še malo, pa bo obletnica stečaja, pa danes nimamo vložene niti ene tožbe – ne od sindikata ne od lastnika in ne od stečajnega upravitelja. Nas pa stiskajo z vseh strani. Pravijo, da bodo tožbe vlagali le, če prinesemo denar. Od 240 nas je 180 še na borzi, prejemamo 300 evrov, od tega pa bi morali za sodišče dati 200 evrov. Očitno je, da je država nad tem dvignila roke. Uslužbenci na ministrstvu in inšpektorji zadeve ne bodo reševali tako dolgo, dokler ne bo država tudi njim nehala plačevati prispevke.