Na ljubljanskem okrajnem sodišču se za zaprtimi vrati nadaljuje sojenje nekdanjemu obrambnemu ministru Karlu Erjavcu in nekdanjemu načelniku Generalštaba SV (Slovenske vojske) Albinu Gutmanu v zadevi Patria.
Potem ko je tožilka Branka Zobec Hrastar na prejšnjo obravnavo prinesla nekoliko spremenjen obtožni predlog, je Erjavčev zagovornik Luka Podjed pred nadaljevanjem obravnave povedal, da ta ne odstopa od prejšnjih očitkov in da se še vedno očita isto kaznivo dejanje, prav tako je enak tudi znesek škode, ki naj bi jo povzročil Erjavec.
Gre za "običajen manever" tožilstva
Sprememba obtožnega predloga je po oceni Podjeda običajen manever tožilstva, ko se po izvedbi dokazov popravi oziroma dopolni opis kaznivega dejanja, kljub popravkom pa še vedno ni izkazana škoda, je dejal Erjavčev zagovornik. Karl Erjavec pa je prepričan, da prejšnji obtožni predlog ni imel zadostne podlage za obsodbo, zato zdaj tožilka išče možnosti, da bi to dosegla.
Erjavec je pred nadaljevanjem obravnave na ljubljanskem okrajnem sodišču izrazil pričakovanje, da bo sodišče danes pregledalo vse pisne dokaze in da bo "zadeva zrela za končno odločitev". Pisnih dokazov je po besedah Erjavca za 3000 strani, vendar naj se danes ne bi bralo vsega, nekatere zadeve naj bi se le povzemalo.
Nekdanji obrambni minister še vedno vztraja, da je nedolžen in da ni povzročil nobene škode, da tudi v proračunu ni nikjer omenjeno, da bi manjkalo, denimo, 15 milijonov evrov, ter da ni podlage za obtožbo proti njemu. Erjavec hkrati zatrjuje, da gre za politično zadevo, kar dokazuje tudi dejstvo, da je sojenje zaprto za javnost. To je zanj nenavadno, saj, kot je dejal, na sojenju ne obravnavajo nobenih tajnih podatkov. Bolje bi bilo, da bi se ta posebna tožilska skupina ukvarjala z zadevami, kot sta SCT ali Hypo banka, "ne pa, da tukaj izgublja čas", je dejal.
Delala sta nevestno
Tožilstvo obtoženima očita nevestno delo v službi pri nakupu finskih oklepnikov, saj naj bi povzročila vsaj za 16,8 milijona evrov škode, zlasti z naročilom 25 neopremljenih osemkolesnih oklepnikov. Poleg tega jima tožilstvo očita, da sta od sprva načrtovanih 70 patrij, opremljenih s 30-milimetrskim topom, naročila le šest takšnih patrij.
Sojenje se je začelo novembra lani. Po uvodnem branju obtožnega predloga in zagovorih se je v januarju nadaljevalo s pričanjem obrambne ministrice Ljubice Jelušič in načelnika Generalštaba SV Alojza Šteinerja.