Združeni narodi so 27. januar leta 2005 razglasili za mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta, od leta 2008 pa ga obeležujemo tudi v Sloveniji.
Danes mineva 68 let od osvoboditve nemškega nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz, v katerem je med drugo svetovno vojno umrlo med 1,1 in 1,5 milijona ljudi, pretežno Judov. V nacističnih in fašističnih koncentracijskih taboriščih je bilo zaprtih tudi 63.000 slovenskih internirancev. 12.000 se jih nikoli ni vrnilo.
Številni odgodki v spomin
Ob dnevu spomina potekajo številni dogodki po svetu, ves januar pa se vrstijo tudi v Sloveniji. Ta je kot aktivna članica ZN in Mednarodne zveze za spomin na holokavst dejavna pri ohranjanju in varovanju zgodovinske resnice o holokavstu ter zavezana k temu, da z njo seznani bodoče generacije. Zunanji minister Karl Erjavec je tudi častni pokrovitelj projekta Šoa - spominjajmo se 2013.
V okviru tega projekta so v centru judovske kulture Sinagoga Maribor med drugim v četrtek pripravili simpozij o neznanih pravičnikih, ki so pomagali Judom, in odprli razstavo z naslovom Biti Jud v organizaciji avstrijskega veleposlaništva. Slednje se je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor, ki je ob tem poudaril, da je holokavst dokaz, kako nevarna sta molk in brezbrižnost ob zatiranju drugih.