Slovenija
44 ogledov

Dan, ko smo se odločili za boljši jutri

Plebiscitno odločitev smo Slovenci udejanjili z razglasitvijo samostojne države Žurnal24 main
23. decembra pred 20 leti se je velika večina vseh volivcev na plebiscitu odločila za samostojno Slovenijo. Izid plebiscita je bil uradno razglašen tri dni pozneje, 26. 12.

Na vprašanje, ali naj Slovenija postane samostojna in neodvisna država, je od 93,2 odstotka udeleženih volivcev okoli 95 odstotkov odgovorilo pritrdilno, kar je 88,5 odstotka vseh volivcev. Izidi plebiscita so dokazali pravilnost odločitve za samostojno državo, ki smo jo razglasili pol leta kasneje, 25. junija 1991.

V spomin na uradno razglasitev izida je 26. december državni praznik. Najprej se je imenoval dan samostojnosti, konec septembra 2005 pa je državni zbor sprejel novelo zakona o praznikih in dela prostih dnevih, ki je dan samostojnosti preimenovala v dan samostojnosti in enotnosti. S spremembo imena naj bi poudarili izpričano enotnost državljanov, ki so se na plebiscitu odločili za samostojno Slovenijo.

Poraz jugoslovanske armade
Na podlagi plebiscitne odločitve za samostojno Slovenijo je slovenska skupščina 25. junija 1991 uzakonila Temeljno ustavno listino o samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije ter Deklaracijo o neodvisnosti in tako postavila formalni temelj slovenski samostojnosti.

Danes dan ustavnosti
V Sloveniji danes praznujemo dan ustavnosti. Ustavno sodišče je leta 1997 23. december razglasilo za dan ustavnosti, zato ker je slovenska skupščina leta 1991 na ta dan sprejela in razglasila slovensko ustavo. Z njenim sprejetjem je bil postavljen temelj novemu pravnemu sistemu v samostojni Sloveniji.

Osamosvojitev Slovenije je skušala s silo zatreti Jugoslovanska ljudska armada, v bran novoustanovljeni državi pa so se postavili slovenske oborožene sile - Teritorialna obramba in slovenska policija. Oboroženi spopadi so se začeli 27. junija.

Slovenska vojska in policija sta v nekaj dneh ustavili več oklepnih enot, vnovič zasedli mejne prehode, jugoslovansko vojsko na slovenskih tleh pa blokirali v vojašnicah. Spopadi so so končali 3. julija 1991 in jugoslovanska vojska se je začela umikati v vojašnice. Na začetku julija 1991 je po posredovanju Evropske skupnosti na Brionih prišlo do pogajanj med Jugoslavijo, Slovenijo in Hrvaško. Podpisali so t. i. Brionsko deklaracijo, ki jo je 10. julija potrdila tudi slovenska skupščina.

Drevi bo beseda dana pesnikom
Umetniški program osrednje proslave z naslovom Svob-Oda samostojnosti, ki bo potekala drevi v Cankarjeven domu, bo dal besedo pesnikom in pesnicam. Pisatelj Boris A. Novak je sicer v odprtem pismu predsedniku republike protestiral zoper izločitev nekaterih relevantnih ustvarjalcev.

Še pred proslavo bo potekala slavnostna seja DZ, po proslavi pa si bodo predsedniki republike, DZ in vlade v prostorih Cankarjevega doma ogledali tudi razstavo ob 20. obletnici plebiscita, ki jo je pripravil Arhiv Slovenije.

Slovenski škofje bodo po vsej državi darovali maše za domovino. Popoldne bo v ljubljanski stolnici sv. Nikolaja mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres. Evangeličanski škof Geza Erniša pa je sicer že minulo soboto v cerkvi Martina Luthra v Murski Soboti vodil slovesno bogoslužje ob 20. obletnici samostojnosti in enotnosti.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.