Če bo sodbo potrdilo še višje sodišče, bo moralo podjetje družini umrlega malčka plačati odškodnino. Štiričlanska družina umrlega malčka po navedbah novinarke Dela Ive Ropac namreč terja odgovornost od cerkniškega komunalnega podjetja in Zavarovalnice Triglav, pri kateri ima podjetje zavarovano odgovornost. Vsak član s tožbo zahteva 22.000 evrov, kolikšna odškodnina jim pripada, pa bo sodišče odločilo po pravnomočnosti vmesne sodbe.
Sodišče ni ugotavljalo, zakaj je prišlo do onesnaženja vode, komunali niti ne očitajo, da ga je povzročila. Prepričano pa je, da bi se od skrbnega upravljavca vodovoda pričakovalo, da tako onesnaženje takoj zazna in pravočasno ukrepa, da torej prepreči, da bi oporečno vodo dobavljali uporabnikom.
Toženo komunalno podjetje Javnemu podjetju Komunala Cerknica sicer vztraja, da dečkove okužbe ni možno z ustrezno gotovostjo povezati s pitjem vode iz javnega vodovodnega omrežja. Z vodovodnim sistemom naj bi ravnali z ustrezno skrbnostjo, do onesnaženja pa da je prišlo zaradi nepredvidljivega zunanjega vzroka.
Pričakovati je, da se bo tožena komunala zoper sodbo pritožila.
Sodišče kljub nasprotnim argumentom toženih ne dvomi o vzročni zvezi med fekalno onesnaženo vodo z bakterijo E. coli v javnem vodovodu in smrtjo dečka. Okužil se je z zaužitjem vode neposredno iz pipe 5. junija 2011, kljub vsem naporom in zdravljenju, ki je trajalo dobra dva meseca, pa mu zdravniki niso mogli pomagati. Po akutni ledvični odpovedi, ki je posledica osnovne bolezni hemolitičnega uremičnega sindroma, se je med nadomestnim zdravljenjem ledvic pri dečkovem oslabljenem in za okužbe dovzetnem organizmu po pojasnilu odvetnika staršev Jožefa K. Novaka razvila sepsa oz. septični šok, ki je bil neposredni vzrok smrti.
Potem ko se je nekaj mesecev prej v občini Loška dolina s to bakterijo zaradi onesnaženega zajetja vode okužilo več kot 200 ljudi, so prve ukrepe na območju Loške doline uvedli na začetku junija 2011.