Slovenija > Črna kronika
717 ogledov

Z goljufijo do 20 milijonov evrov

Denar
Lastnik poslovnega deleža gospodarske družbe iz Celja h kaznivemu dejanju napeljal direktorja družbe.

Nacionalni preiskovalni urad je na celjsko okrožno državno tožilstvo podal kazensko ovadbo zaradi zlorabe položaja in pranja denarja. V začetku novembra so podali kazensko ovadbo zoper tri fizične osebe zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in kaznivega dejanja pranja denarja. 

Preiskovalci so ugotovili, da je lastnik celotnega poslovnega deleža gospodarske družbe iz Celja z namenom, da bi sebi in svojemu družinskemu članu pridobil premoženjsko korist, naklepoma napeljal k storitvi kaznivega dejanja direktorja te družbe, da je izrabil svoj položaj. Direktor je na škodo te družbe in z namenom, da lastniku in njegovemu družinskemu članu pridobi veliko premoženjsko korist, po pooblaščencu podal zahtevek za prenos pravice imetnika blagovnih znamk na njiju, prenos blagovnih znamk pa je bil opravljen, ne da bi družba od fizičnih oseb prejela ustrezno plačilo za prenos. 

S kaznivim dejanjem sta pridobitelja blagovnih znamk dobila 19,3 milijona evrov premoženjske koristi, za kolikor je bila oškodovana gospodarska družba iz Celja. 

Omenjeni fizični osebi sta nato prodali blagovni znamki prek družbe iz Hong Konga, katere prikrita lastnika sta, gospodarski družbi v Luksemburg. Družba iz Hong Konga je tako prejela poslovni delež sestrske družbe luksemburške družbe. To sta storila, da bi s pranjem denarja zakrila ali poskusila zakriti njegov izvor in da bi se zakrili sledovi izvora ter onemogočila identifikacija imetnika tega premoženja. 

S temi aktivnostmi pri prodaji blagovnih znamk sta fizični osebi dosegli povečanje vrednosti premoženjske koristi na 29 milijonov evrov, kolikor znaša vrednost pridobljenega poslovnega deleža.

Neuradno naj bi šlo za Engrotuš

Po informacijah spletnega portala Siol gre za lastnika trgovske verige Tuš Mirka Tuša, njegovo soprogo Tanjo Tuš in enega od nekdanjih direktorjev družbe Engrotuš. Zakonca sta leta 2016 v Hongkongu ustanovila podjetje Tus Global Group, na katerega sta prenesla blagovne znamke Engrotuš, med njimi ključno blagovno znamko Tuš. Tudi preiskava NPU je pokazala, da je podjetje v prikriti lasti zakoncev Tuš. Pozneje sta lastništvo podjetja iz Hongkonga in s tem blagovnih znamk prenesla v Luksemburg, navaja portal. S tem sta po navedbah Siola v kot spravila ne le banke, ampak tudi bodočega lastnika trgovin, ki mu bodo banke prodale delež.

Banke upnice že dlje časa prodajajo svoje terjatve do skupine Tuš, njihov kupec pa bi z njihovo pretvorbo v kapital postal novi lastnik tretje največje trgovske verige v državi. A Mirko Tuš je z odtujitvijo blagovnih znamk Engrotuša v roke dobil vzvod, s katerim lahko novemu lastniku trgovin prepreči uporabo blagovne znamke Tuš, od njega zahteva visoko nadomestilo oz. odškodnino za njeno uporabo ali postavlja različne zahteve po solastniškem deležu ali za to, da ostane na položaju direktorja, piše portal.

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.