Starši 12-letnega dečka, ki je 13. marca letos umrl zaradi previsoke ravni amoniaka v krvi, so
kazensko ovadili zdravnico na mariborski pediatrični kliniki
Zlatko Kanič. Očitajo ji umor iz malomarnosti, s pravočasnim vnosom glukoze bi
namreč lahko deček, kot so danes predstavili starši, takoj okreval.
12-letnemu
Boru Nekrepu, za katerega se je pozneje izkazalo, da ima gensko presnovno motnjo,
se je po treh dneh jemanja antibiotikov povečal nivo amoniaka v krvi. Starši so dečka pripeljali na
pediatrično kliniko, kjer pa zdravniki niso opazili povečane ravni amoniaka, je povedal oče
pokojnega otroka
Matjaž P. Nekrep. Nenavadno je predvsem dejstvo, da se je raven amoniaka
desetkratno povečala.
Pismo varuhinji
|
Med drugim so poslali tudi pismo varuhinji človekovih pravic in prijavo Zdravniški zbornici
Slovenije. Komisiji za preprečevanje korupcije pa so prijavili člane komisije za interni nadzor v
UKC Maribor, ker so podali mnenje, da je bilo v postopku vse izpeljano v skladu s sodobno
medicinsko doktrino.
|
Ponovni pregled glave je pokazal, da ima deček možganski edem in po osmih dneh kome je umrl, je pojasnil oče. Še vedno se sprašuje, kako je mogoče, da 19 ur po sprejemu na pediatrično kliniko, 13 ur po alarmantnem izvidu in pet ur po navodilih iz Ljubljane Bor ni dobil nobene terapije.
"Mariborski zdravniki so nam ukradli 19 ur, ki jih ni mogoče več vrniti," je dejal oče. Kot je pojasnil, so se odločili za kazensko ovadbo proti zdravnici Zlatki Kanič zaradi suma storitve kaznivega dejanja povzročitve smrti iz malomarnosti in za kazenski ovadbi zaradi suma storitve kaznivega dejanja malomarnega zdravljenja proti dvema zdravnikoma na mariborski pediatrični kliniki.
Na UKC Maribor so pojasnili, da so zaradi zapletenosti primera k reševanju pozvali Odbor za strokovno-medicinska vprašanja zdravniške zbornice Slovenije. Ta je na oddelku za pediatrijo, kjer se je zdravil pokojni Bor, opravil zadnji ekspertni nadzor. Izsledkov nadzora še niso prejeli, glede na ugotovitve pa bodo zagotovo ustrezno ukrepali.
Na osnovi dopisa varuha človekovih pravic so odredili izvedbo izrednega internega nadzora na kliniki za pediatrijo. Mnenje komisije pa so posredovali varuhu in ministrstvu za zdravje. Starši niso prejeli nobenega dokumenta, ocene ali mnenja o poteku preiskave. Niti zdravniška zbornica ni obvestila staršev o ugotovitvah komisije.
Predsednica zbornice Gordana Živčec - Kalan je sporočila, da so za mnenje zaprosili tudi strokovnjake v Veliki Britaniji. Poudarila je, da želijo celovito pojasniti, zakaj je do dogodka sploh prišlo. "Dokler tega ne pojasnimo v celoti, ni mogoče podati kakršnegakoli utemeljenega zaključka, na kakšen način in zaradi katerih okoliščin se je ta dogodek tako tragično končal".