Slovenija > Črna kronika
10139 ogledov

Mladen Rudonja, ki naj bi hotel prodati Olimpijo, hoče 100.000 evrov

Slovenija Romunija reprezentanca Mladen rudonja dodatne kvalifikacije SP 2002 sv EPA
Turbo Rudi toži nekdanji klub, v katerem je bil do neprostovoljnega odhoda športni direktor.

Na deževno sredo, 14. novembra 2001, so bili romunski nogometaši ob bučni podpori svojih navijačev na štadionu Steaue v Bukarešti prepričani, da se bodo slovenski reprezentanci maščevali za poraz v Ljubljani z 1:2 in si zagotovili nastop na svetovnem prvenstvu na Japonskem in v Južni Koreji. Toda delali so račun brez krčmarja.

Mladen Rudonja | Avtor: D. M. Mladen Rudonja s pooblaščencem Žanom Beloglavcem. D. M.
Začel Džoni Novak, končal Mladen Rudonja

V 55. minuti je Džoni Novak prodrl po levi strani in preigral nekaj domačih igralcev, ki so ga na koncu morali zaustaviti s prekrškom. Nemški sodnik Hellmut Krug je v tistem trenutku pustil prednost, saj je žoga prišla do Rudonje, ki jo je, ne glede na številko 13 na dresu, z natančnim strelom poslal v mrežo in v 53. nastopu za reprezentanco dosegel svoj prvi in edini gol ter spisal zgodovino. Cosmin Contra je sicer deset minut kasneje izenačil, a to je bilo premalo.

Turbo Rudi je ostal v nogometu in bil nazadnje športni direktor ljubljanske Olimpije, vse do konfliktnega razhoda sredi leta 2022, zaradi katerega zdaj išče pravico na gospodarskem oddelku ljubljanskega okrožnega sodišča, ki se je drži tudi odškodninski zahtevek v višini 113.695,26 evra.

Igrati je moral tudi Jankovićev vnuk

"S trenerji, z Robertom Prosinečkim na čelu, smo imeli nalogo narediti ekipo čim boljšo. V pisarni smo imeli tablo, kamor smo pisali obstoječe igralcem, tiste, ki naj bi odšli, in tiste, ki naj bi prišli. Predsednik kluba Adam Delius je prišel iz Nemčije vsakih deset dni ali dva tedna in naročil, kaj naj delamo, kar smo tudi naredili. Težave so se začele, ko smo se z njim, v prisotnosti direktorja Igorja Barišića in trenerjev, v pisarni vse dogovorili, po njegovem odhodu pa se tega ni držalo. Vse, kar smo se dogovorili, je bilo drugače. Recimo, da bi kupili kakšnega igralca, in se je Delius s tem strinjal, pa to ni veljalo. Pri Barišiću smo imeli občutek, da noče pripeljati igralcev, pa tudi, da niti Delius ni zadovoljen z njim in se želi na lep način raziti z njim," je v ponedeljek pred sodnico Katjo Kmetič povedal 53-letni Rudonja.

Po njegovih besedah je bilo z Barišićem res težko sodelovati, saj naj bi se začel vpletati tudi v ekipo: "Recimo, da naj igra Vall Janković (vnuk Zorana Jankovića, op.a.), ker kot klub rabimo tudi župana."

Da je bivši, izvedel na novinarski konferenci

In naprej: "Po koncu zadnje pripravljalne tekme pred začetkom prvenstva, v Lescah, je Delius rekel, da se dobimo v hotelu in podpišemo dokument, iz katerega bo izhajalo, da ne moremo delati z Barišićem, s čimer mu bomo olajšali, da ga odslovi. V Ljubljani nam je res dal papirje v podpis, na mojem je pisalo, da odstopam z mesta športnega direktorja brez nadomestila, ker ne morem sodelovati z Barišićem. Pripravljeni smo bili podpisati v veri, da bi tako Delius lažje odslovil Barišića, ampak je Boštjan Blažinčič rekel, naj ne podpisujemo, ker je to v bistvu odstopna izjava. Zato je Blažinčič spremenil listino, ki sem jo jaz podpisal. Prosinečki je rekel, da ga vse skupaj ne zanima, in naj Delius sam odstavi Barišića, če ima probleme z njim. Kot smo razumeli Deliusa, naj bi na novinarski konferenci 30. junija povedal, da bo odstavil Barišića, namesto tega pa sem takrat izvedel, da sem jaz že bivši direktor."

Igor Barišić | Avtor: Igor Barišić
Dan zatem sta novinarsko konferenco priredila Prosinečki, ki je zanikal očitke že nekdanjih predpostavljenih, da je "pijanec in igra karte", in Rudonja, ki so ga zmotile trditve, da naj bi hotel prodati klub.

Ni mogel podpisovati pogodb

Rudonja je večkrat zatrdil, da v Olimpiji ni nikoli kršil svojih pogodbenih obveznosti, in da je bil Delius o vsem obveščen: "Težko je bilo komunicirati z njim, ker ima težave z angleščino, jaz pa ne govorim nemško. Sem šel pa dostikrat v München in se tam dobil z njim in Barišićem. S slednjim sem govoril hrvaško, on pa je prevajal Deliusu v nemščino."

Tudi o očitanih poskusih dogovorov s tujimi igralci je poudaril, da kot športni direktor ni mogel podpisovati pogodb. Tako naj bi se brez dovora z vodstvom dogovarjal o prestopu srbskega igralca Ognjena Mudrinskega in še koga.

Drugi klubi se niso hoteli zameriti Olimpiji

Po odpovedi se Rudonja ni več zaposlil v nogometu, pa tudi kje drugje ne: "Manjši klubi se niso hoteli zameriti Olimpiji, ki pač kupuje njihove igralce ter jim še kako drugače pomaga. Imam srečo, da žena dela in vsi trije sinovi igrajo nogomet, je pa težko biti brez službe. Res sem izučen avtomehanik-voznik, a tega poklica nisem nikoli opravljal. Edina moja služba zunaj nogometa sta bili dve leti na koprski komunali Marjetica, kjer sem bil vodja avtoparka. A od sedmega leta igram nogomet in sem ves čas gradil svoje ime. Dosti sem naredil za slovenski nogomet, zdaj pa to. Nisem lopov in nisem hotel prodati kluba."

Dodal je še, da njegova direktorska plača ni bila visoka, 4000 evrov na mesec, ob tem pa je tudi večino potnih stroškov za prevoz v Ljubljano in nazaj v Koper plačeval sam: "Zadnji dober mesec sem pa dobil službeni avto."

Trenerji kadili in pili

Štiriinštiridesetletni Igor Barišić, ki živi v Münchnu in Ljubljani, je Rudonji oporekal: "Ujel sem ga na raznih neresnicah in ga opozoril, česar ni sprejel in je zadevo predstavil, da delo z mano ni mogoče. Nikoli ni pripravil nič pisnega glede strategije, pomlajevanja ekipe, prvega moštva, ni analiziral podatkov GPS, čeprav se tukaj analiza začne in konča. Hkrati se je moral pogovarjati z mano, ker sem izvršni direktor kluba, jaz pa z Deliusom, ki je veliko v Nemčiji. Rudonja se je tudi z Mudrinskim pogovarjal na svojo roko, za to sem izvedel šele, ko sem dobil sporočilo po whatsappu. Vsak teden sem ga opozarjal na neizpolnjevanje dolžnosti, zato se je skril za trenerje in obrnil proti meni vse trenersko moštvo. Tudi na sestanke potem ni prihajal, s trenerji so se dobivali v ekonomatu. Prosinečki in drugi trenerji so tam kadili in pili."

Podjetnik hrvaških korenin je razkril tudi domnevne Rudonjine poskuse prodaje Olimpije: "Za to sem izvedel šele, ko so me sodelavci prestrašeni vprašali, kaj bo z njimi, ko bo klub prodan. Bil sem presenečen, čez nekaj dni pa izvedel, da Rudonja komunicira z nekimi ljudmi iz Švice."

Povedal je še, da so bili rezultati prve ekipe pod Rudonjo katastrofalni, "nismo bili konkurenčni slovenskim klubom in precej oddaljeni od tega, da bi igrali v Evropi. Ker on ni deloval v skupnem, ampak svojem interesu".

Tudi o težavah naj ne bi poročal Barišiću: "Z glavnim trenerjem in še sedmimi osebami se je združil in se me hotel znebiti. Na moje klice in vprašanja ni reagiral, sedmerica pa mi je sporočila, da sem tik pred tem, da letim iz Olimpije."

Izgubili sponzorje

A ni bilo tako: "Deliusu sem povedal, kaj se dogaja, in da bi raje umrl kot povzročil en evro škode njemu ali klubu. Zaslužil nisem nič, šele po dveh letih sem si izplačal plačo. Zaradi finančnega stanja mi je bilo pomembno, da klub funkcionira in živi naprej." Po tem njunem pogovoru naj bi Delius vse razmislil in ukrepal, kot pač je. Posledice novinarske konference pa naj bi bile za Olimpijo hude: "Rudonja je povzročil klubu veliko škodo. Ne le, da je užalil Deliusa in mene, izgubili smo tudi pomembne sponzorje, enega za približno 250.0000 evrov."

Na prihodnji obravnavi bosta pričala adam Delius in podpredsednik Olimpije dr. Christian Dollinger.

Komentarjev 3
  • alojz39 17:41 19.februar 2025.

    Rudo ja nima pojma.Je pa res, da so cele noči kartali in pili, kar se je videlo tudi po rezultatih.Nažalost je Prosinečki verižni kadilec in alkoholik. Škoda.

  • Avatar Garancija
    Garancija 09:32 19.februar 2025.

    Lepo bi bilo da olimpijo prodajo bosancem,saj je ža tako njihov klub

  • Grunf 08:20 19.februar 2025.

    No, tole pričanje o igranju Jankovičevega vnuka pa se bo med dokazi izbrisalo. Takšna je namreč praksa naših sodišč, če je le omenjen Jankovič.