Osem let po domnevni zahtevi podkupnine se je na ljubljanskem okrožnem sodišču končno začelo sojenje nekdanjemu direktorju Agencije za varnost prometa (AVP), državnemu in kranjskemu mestnemu svetniku ter neuspešnemu kandidatu za kranjskega župana na lokalnih volitvah leta 2022 Igorju Velovu. Če bo spoznan za krivega, mu grozijo od enega do pet let zapora in denarna kazen, a po danes slišanem bo imela sodnica Jasmina Javornik z razsodbo težko delo. Obtožnica bolj kot na konkretnih dokazih temelji na "besedi proti besedi".
Za športnike skoraj 5000 evrov
Obtožnica, ki sta jo danes zastopala okrožni tožilec Luka Grasselli in višji tožilec Luka Moljk, 46-letnemu Velovu očita, da je marca 2016 kot direktor AVP od lastnika in direktorja ljubljanskega podjetja SGB Aleša Trontlja, s katerim je sklepal pogodbo za digitalizacijo šolskih poti, vredno 19.000 evrov, zahteval sponzoriranje kranjskega boksarskega kluba Bulldog. Eno leto naj bi mu vsak mesec nakazoval 400 evrov, vsega skupaj torej 4800 evrov.
"Ko sem avgusta 2013 prevzel vodenje AVP, je bila ta v razsulu. Z mojim prihodom so se začele stvari postavljati na svoje mesto in zato sem dobil sovražnike. Izvajali smo različne akcije in nekateri so v nas videli konkurenco, tudi Robert Štaba iz AMZS. Na prvem sestanku s Trontljem 16. marca 2016 sem hotel izvedeti, ali bo aplikacijo za digitalizacijo šolskih poti ponudil tudi AMZS," je danes pripovedoval Velov, ki pa je že v preiskavi priznal, da je po končanem razgovoru glede posla Trontlja povabil, naj se vrne v pisarno, ter ga na štiri oči vprašal, če bi bil pripravljen sponzorirati kakšnega športnika. Takrat sta se razšla brez dogovora, tudi o višini morebitnega prispevka ni bilo govora.
Pogodba le podpisana
Spet sta se srečala 21. marca v kavarni v Trnovem in takrat naj bi Velov, ki ga zagovarjata odvetnika Blaž Kovačič Mlinar in Črt Šatej iz iste pisarne, konkretneje zahteval sponzorska sredstva. "Res sem predlagal sponzorstvo. Vedel sem, da se SGB ukvarja tudi z varovanjem, zmotno sem mislil, da fizičnim. Tako sem si predstavljal, da bi, če bi pomagali klubu, tudi njihovi delavci vadili tam. Vsi bi imeli nekaj od tega. Vedel sem, da ima boksarski klub okrog 400 evrov stroškov na mesec, nisem pa mislil, da SGB moral dati vse. In predvsem nisem ničesar zahteval, a je Trontelj to tako razumel. Nenazadnje pa je bila pogodba za digitalizacijo šolskih poti podpisana kljub temu, da do sponzorstva ni prišlo. S SGB smo sodelovali tudi še v letih 2017 in 2018," je že v preiskavi pojasnjeval Velov, ki na predobravnavnem naroku krivde ni priznal.
Danes je pričal tudi Trontelj: "Velov me je poklical, če se dobila v lokalu v Trnovem. Mislil sem, da se bova pogovarjala o digitalizaciji, on pa je rekel, če bi dajal 500 evrov za športni klub. Debelo sem ga pogledal, bil sem šokiran, da mi je sploh kaj takega omenil, skoraj 17 let sem bil namreč kriminalist. Po vrnitvi v pisarno sem sodelavcem povedal, kaj se je zgodilo in poklical kriminalista na oddelek za korupcijo, vendar Velova nisem kazensko ovadil. Sem pa sponzoriranju na kavi povedal Robertu Štabi. Ko je ta izvedel, da smo sklenili pogodbo za digitalizacijo šolskih poti, me je poklical, češ, da smo tudi mi korumpirani. Popenil sem in klic prekinil. Z AMZS nismo več sodelovali."
Na vprašanje Kovačič Mlinarja, od kod zdaj 500 evrov, je odgovoril: "Ne vem, ali je bilo 400 evrov ali 500. V glavi imam 500."
Velova se je začel izogibati
Po svojih besedah se je po srečanju v Trnovem začel Velova izogibati, sklepanje posla pa je prenesel na prokurista. "Dobil sem še nekaj Velovih SMS-sporočil klicev, če se lahko slišiva, a sem ga zavrnil. Podpis pogodbe pa je potekal povsem normalno."
Trontelj je še dejal, da ga je takoj po sestanku z Velovim v kavarni klical nekdo iz športnega društva, a se je nekaj izgovoril, šele čez eno leto pa so na SGP prejeli pismo, "nekakšno ponudbo za sponzoriranje".
Ta nekdo iz športnega društva je bil predsednik boksarskega kluba Bulldog, nekdanji profesionalni boksar Sebastijan Novak, ki je danes prav tako stopil za pult za priče: "Sponzorska sredstva se dobi samo prek poznanstev, zato sem Velova, s katerim se poznava že dolgo, čeprav nismo družinski prijatelji, vprašal, če koga pozna. Dal mi je Trontljevo telefonsko številko in to je bilo vse. Dvakrat sem ga klical in kasneje samoiniciativno poslal prošnjo. Nobenega zneska nisem predlagal, sponzorji dajo, kolikor dajo, mi pa jim v zameno ponudimo logo na tekmovalnih dresih, transparente z imeni njihovih firm v telovadnici, ali pa telovadbo v naših prostorih, po želji tudi njihovih."
Vlada je Igorja Velova s položaja direktorja AVP razrešila maja 2019, potem ko ni zadovoljivo pojasnil, kako je poškodoval službeni avto, ki ga je imel v stalni uporabi.
Velov je lopov s pedigrejem. Kako hudiča se ga ne da znebiti vseh funkcij ki jih ima..
Ali ni bil on šef tiste agencije, ki predlaga kazni za nas voznike....kjer so izjavljali kazen mora biti tolikšna, da voznika boli. Torej?
ko je T2 gradil po ljubljani je tudi zoki zahteval in dobil sponzorska sredstva ali kako so ze to imenovali