Slovenija > Črna kronika
17582 ogledov

Britanci na nogah, ogoljufalo jih je pet Slovencev

Angleški funti Shutterstock
Medijska korporacija BBC je ostala brez 336.000 evrov, ki so se znašli na računih naših državljanov.

Znana družba British Broadcasting Corporation (BBC) je leta 2019 postala žrtev goljufije, zaradi katere na zatožni klopi ljubljanskega okrožnega sodišča sedijo Tanja Čop, Uroš Skopec, Sandi Mikulin, Branko Pavlović in Erika Novak. Očitajo jim tudi pranje denarja.

Tanja Čop | Avtor: D. M. Spredaj Tanja Čop, za njo Uroš Skopec in Erika Novak D. M.

Plačali bi televizijski prenos kriketa

Višji poslovni menedžer za športne pravice na BBC Richard Parkes se je s televizijsko postajo Channel 2 iz Združenih arabskih emiratov pogajal za prenos svetovnega prvenstva v kriketu leta 2019. Zedinili so se za ceno 300.000 funtov oziroma 336.322 evrov, ki naj bi jih Britanci nakazali februarja. Takrat so nastopili sprva neznani kriminalci, ki so vdrli v elektronsko komunikacijo med BBC in Channelom 2. Parksu so poslali e-mail, v katerem pa se je pošiljateljev naslov za malenkost razlikoval od uradnega arabskega, skupaj z računom slovenske banke, kamor naj se nakaže denar. Tega Parkes ni opazil, račun je le posredoval finančni službi, ki je 11. februarja nakazala zahtevanih 336 tisočakov. Channel 2 jih seveda ni nikoli videl.

Račun je po obtožnici odprla Tanja Čop, ki je v sodni preiskavi povedala, da jo je na cesti ustavil nek fant in ji naročil, da naj pokliče Uroša Skopca, ta pa ji bo pojasnil, kako lahko nekaj zasluži. Res je navezala stik z njim in zagotovil naj bi ji, da ne bo kršila nobenega zakona. Ob tem naj bi Skopec ljudi, ki bi za nekaj povračila odprli bančne račune, iskal tudi prek Salomonovega oglasnika. Navodila naj bi mu dajala Erika Novak, ki naj bi naročila tudi Sandiju Mikulinu, da naj v odprtje računa prepriča še Branka Pavlovića.

Večina v Nigerijo

Ko je denar prispel na njen račun Čopove, je funte nekaj dni kasneje, 15. septembra 2019, zamenjala v evre in jih 269.600 nakazala na račun Pavlovića, ki jih je večino, 236.000, posredoval naprej, na nigerijsko družbo Real Nwogu Ent., preostanek pa še na tri slovenske račune. Tudi Afričana oziroma tamkajšnje podjetje so nazadnje razkrinkali.

Čopova je tako obtožena pomoči pri goljufiji in pranja denarja, Skopec pomoči pri goljufiji in napeljevanja k pranju denarja, Mikulin in Pavlović pranja denarja, Novakova pa pomoči pri goljufiji.

Obnašal se je kot džentlemen

Slednja je bila že pravnomočno obsojena zaradi pranja denarja. Le malo pred ogoljufanjem britanske medijske korporacije je društvo za rekreacijo, pomoč in dobrodelnost Megy, katerega zastopnica je bila Novakova, prejelo na račun 85.500 dolarjev. V tem primeru je bilo oškodovano madžarsko farmacevtsko podjetje Patriapharma, potem ko se je indijski državljan z njim dogovarjal za dobavo 200 kilogramov biperidena, ta se uporablja za zdravljenje Parkinsonove bolezni. Toda Indijcu je nekdo vdrl v elektronsko pošto, obvestil Madžare, da imajo nov bančni račun, avans je romal na društvo Megy. Slovenski banki pa se je transakcija zdela sumljiva in je račun blokirala. Novakova, po padcu s konja priklenjena na invalidski voziček, mora za kazen opraviti 730 ur dela v splošno korist, s katerim je začela maja lani na recepciji rehabilitacijskega centra Soča. Po njenih besedah ji je ostalo še 69 ur.

Včeraj je pred sodnikom Bernardom Tajnškom dopolnila svoj zagovor: "Še enkrat povem, da v zadevi BBC nisem sodelovala. Ko sem se leta 2018 javila na oglas Uroša Skopca, je izgledal popolnoma drugače, kot pravi poslovnež v prostem času, v kavbojkah in srajci. Obnašal se je kot džentleman. Posledica tega je bila Patriapharma, ki je bila zame velik udarec in velika šola. Zaradi tega zdaj pri najboljših močeh opravljam delo v splošno korist."

Škopec ji je nemudoma odgovoril: "Takrat sem bil res urejen, tisti dan sem imel vsaj deset sestankov. Z Novakovo sva se dobila v kavarni Union. Ko sem ji predstavil legalne internetne posle, pa je niso zanimali."

In Novakova nazaj: "To je laž. Nikoli mi ni predstavil internetnih poslov."

Denarne mule

Na kratko se je izpovedal tudi Pavlović: "Zaradi takratne finančne situacije sem posodil svoj osebni račun, nisem pa vedel, da bo uporabljen za nakazilo denarja, domnevno pridobljenega s kaznivim dejanjem. Tudi dokazi kažejo, da nisem sodeloval v nobeni fazi storitve kaznivega dejanja v škodo gospodarske družbe BBC."

V vsej tej kolobociji je jasno samo eno: Slovenci so bili denarne mule, ki so si obetali odstotke od posojanja bančnih računov. Koliko so vedeli, za kakšne posle gre, bo sodišče presodilo aprila.

Komentarjev 9
  • Idioti 22:02 27.marec 2024.

    Verjetno se vam sanja , da vas bo zdaj zahaklala še SLO YU mafija. Če želite zaščito , kupite vsak en dron za 8000€ in ga prinesite do ograje , saj veste kje ! Z mafijci bomo pa mi poračunal .

  • luccifer 17:07 27.marec 2024.

    Že po faci se jim vidi, da so pernati hostarji, znajo samo krasti, delat pač ne, takšni so pernati levičarji, vsi isti.

  • andrija 16:06 27.marec 2024.

    bravo,pa ste spravili spet nekaj kurjih tatov v zapor,jih samo pogledaš pa vidiš da nimajo pojma o čem se gre,samo par evrčkov so hoteli dodati k golobovi zagotovljeni penziji.