Slovenija
5754 ogledov

Čistka na največji upravni enoti

Upravna enota Linhartova Anže Petkovšek Upravna enota Ljubljana
Načelnika odneslo 20 tisoč nerešenih vlog.

"Sama zamenjava ni politično motivirana, ne očitam mu ničesar takega, kar bi izpostavljala, želim pa na največji upravni enoti na tem mestu nekoga, ki je agilnejši, razmišlja zunaj okvirjev in predlaga rešitve," tako je odstavitev načelnika Upravne enote Ljubljana Bojana Babiča pojasnila ministrica za javno upravo Sanje Ajanović Hovnik. Babič bo razrešen z 31. avgustom, na njegovo mesto pa bo kot v. d, imenovana Nataša Trček, dosedanja generalna sekretarka. 

Nerešenih 20 tisoč vlog

Glavna težava na UE ljubljana so velike zamude pri reševanju vlog za zaščito tujih državljanov, predvsem državljanov iz Ukrajine. "Nerešenih zadev je 20 tisoč, postopki trajajo predolgo," pravi ministrica in poudarja, da postopki reševanja vlog trajajo bistveno predolgo. "Postopki trajajo 60 dni, tri mesecem. To pomeni, da prosilec v tem času ni mogel zaprositi za nobeno pomoč," poudarja Ajanović Hovnik. Ob tem razlaga, da se na ministrstvo obračajo tudi podjetja, ki potrebujejo delovno silo.  

Nihče na upravni enoti ne govori tujega jezika

"Želim osebo, ki bo agilnejša, znala razmišljati izven okvirjev," pravi ministrica. "Veliko očitkov gre na znanje tujega jezika, nihče ne upravni enoti ne govori katerega koli drugega jezika," je ogorčena ministrica, ki je zato naročila prevode navodil v vse jezike. "To je malenkostna zadeva, ki lahko pripomore k hitrejšemu reševanju zadev," pravi.
Številne vloge so namreč nepopolne, predvsem zaradi nerazumevanja slovenskega jezika v katerem postopek poteka. "Uradni jezik je slovenščina, vendar ni nobene ovire, da bi uradnik tujcu pomagal v katerem drugem jeziku. Niti osnovnih informacij tujci niso mogli pridobiti v kakšnem drugem jeziku, celo negativne reakcije so bile,"  razlaga ministrica.

Babič: "Moja zgodba tukaj je končana"

Bojan Babič je za razrešitev z mesta načelnika ljubljanske upravne enote izvedel v petek, ko je bil na dopustu, odločitev ministrice za javno upravo pa ga je, kot pravi relativno presenetila. Na razrešitev se ne bo pritožil. "Moja zgodba tukaj je končana," pravi, opozarja pa na veliko pomanjkanje kadrov povezano s slabšim plačilom zaposlenih na upravnih enotah v primerjavi s primerljivimi delovnimi mesti v javni upravi.

"To je začaran krog"

Glede zaostankov na oddelku za tujce Babič pravi, da se povečujejo že sedem let. Samo iz lanskega v letošnje leto se je preneslo več kot 10.000 nerešenih vlog,  Na oddelku za tujce je trenutno zaposlenih 26 ljudi, ki rešujejo vloge tujcev, da bi lahko omenjene vloge reševali tekoče, pa bi jih potrebovali 40, meni Babič. 

Prepričan je, da zaostankov ne bo mogoče popraviti brez zadostnega števila strokovnega kadra. Po njegovem mnenju težav tudi ne bo mogoče rešiti samo z organizacijskimi ukrepi znotraj upravnih enot. "To je začaran krog, iz katerega v tem trenutku ne vidim drugega izhoda kot to, da se nekaj na sistemski ravni spremeni," je dejal.

Komentarjev 12
  • munja 17:12 04.avgust 2022.

    Ne vem sicer, če je vse res, kar piše, ampak naj si tisti, ki ne zna slovensko priskrbi tolmača in potem ne bo nobenega problema. To je po drugih državah ustaljena praksa, ker vsak ki gre v tujino iz bilokaterega ...prikaži več razloga, ne more znat 15 tujih jezikov.

  • dare326 16:34 04.avgust 2022.

    Tržna niša. Po svetu so ob uradnih organih tudi ljudje, ki proti plačilu asistirajo pri izpolnjevanju papirjev, ki jih potrebuješ za bivanje v državi. Imenujejo se fixerji in ti uredijo vse živo. Uradni organi povsod poslujejo v uradnem jeziku države ...prikaži več in se ne trudijo z pidžin angleščino ali karkoli je že. Fixerji so študenti, upokojenci, nezaposleni, tudi migranti.

  • jakec1575 16:06 04.avgust 2022.

    Pa bi kot direktor minisrtstvu predlagal posebno sluzbo izven ue samo za to. Vlekli so place, sramota pa, da ne znajo jezikov. Negativna selekcija