Splošna bolnišnica Celje je na začetku maja kot prva v Sloveniji uvedla kirurškega robota da Vinci. Gre za aparat, ki združuje prednosti laparoskopskega in klasičnega načina operiranja ter omogoča minimalno invazivno kirurgijo na številnih področjih.
V celjski bolnišnici je to letošnja največja investicija v medicinsko opremo, ki predstavlja velik strokovni in tehnološki napredek kirurške dejavnosti v Sloveniji. Za robotski sistem so odšteli 1,7 milijona evrov. Doslej so z novo tehnologijo operirali šest bolnikov z rakom prostate. Čeprav ena operacija stane 5600 evrov, bolnikom za operacijo ni treba plačati.
Robot s štirimi rokami in kamero
Sistem robota da Vinci sestavljajo kirurška konzola, robotski stolp, stolp za prenos slike in instrumenti. Do leta 2003 so izdelovali robota s tremi rokami, po tem letu pa so mu dodali še četrto roko, ki nosi kamero. Vse štiri roke vodi operater s kirurško konzolo, ob bolniku pa sta med posegom še asistent in instrumentarka. Za izvedbo vseh večjih operativnih posegov sta potrebna le dva kirurga, in ne trije kot pri laparoskopskih in klasičnih operativnih posegih.
Operater v kirurški konzoli vidi sliko tridimenzionalno in desetkrat povečano. Robot ima vgrajen tudi filter, ki odpravi tresenje rok, zato je gibanje instrumentov natančnejše. Pri načrtovanju instrumentov so sledili naravnemu gibanju rok v zapestju in ga presegli, zato se instrumenti lahko obračajo še bolj fleksibilno kot človeška roka.
Odstranitev raka v zgodnjem stadiju
Robot da Vinci se uporablja pri urologiji, abdominalni kirurgiji, žilni kirurgiji, torakalni kirurgiji, kardiovaskularni kirurgiji, ginekologiji in ORL. Trenutno se robotska kirurgija največ uporablja v urologiji in ginekologiji.
V celjski bolnišnici so robota začeli najprej uporabljati na urologiji, z njim pa operirajo bolnike z rakom prostate. Zaradi dobre diagnostike je pri vedno večjem številu moških obolenje ugotovljeno v zgodnjem stadiju, ko je bolezen še ozdravljiva. Približno polovico vseh na novo odkritih bolnikov lahko zdravijo z radikalno prostatektomijo, to je z odstranitvijo prostate, ki je velik kirurški poseg.
Odstranitev prostate je najboljši način zdravljenja raka prostate, ki se še ni razširil na sosednje ali oddaljene organe. Pri operativnem posegu z robotom ima bolnik manj bolečin, transfuzij, zapletov, brazgotin ter hitreje okreva in se vrne v normalno aktivnost.