Evropska komisija (EK) je Agenciji za pošto in elektronske komunikacije RS (Apek) poslala pismo, v katerem ga poziva, naj pregleda svojo analizo trga širokopasovnih storitev. V Apeku so se že odzvali in sporočili, da so poziv "vzeli skrajno resno".
Apek je letos na omenjenem trgu uvedel več ukrepov, med drugim cenovni nadzor Telekoma Slovenije (TS), ki je operater s prevladujočim položajem. Apek pa z zadnjimi ukrepi razlikuje med rezidenčnimi in poslovnimi uporabniki ter tako spreminja regulacijo cen za razvezano optično linijo.
To naj bi sicer TS spodbudilo k investicijam, s čimer pa se v EK očitno ne strinjajo. Cene za dostop do optičnega omrežja operaterja s prevladujočim položajem naj bi se namreč močno povečale, Apeku pa EK očita, da o tem ni naredil samostojne študije in se je zanesel na podatke ponudnika.
"Telekom se predstavlja v čudni luči"
Zadnji poziv EK po mnenju Apeka tako še dodatno potrjuje nesmiselnost zadnjih Telekomovih izjav, da mu bo regulacija letno povzročila med 10 in 20 milijoni evrov škode. Kot poudarjajo v Apeku v TS z izjavami izkrivljajo resničnost, saj je njihovo optično omrežje praktično nezasedeno in bi z oddajanjem na veleprodajnem trgu dodatno zaslužili.
"Izjave, ki smo jim bili priča, mečejo posledično čudno luč na Telekom Slovenije. Navedenih 'izgubljenih' 20 milijonov evrov bi nedvomno lahko prišlo zgolj iz žepov uporabnikov kot monopolna renta, pri tem pa prebivalci Slovenije s strani navedene družbe nimajo nobenih zagotovil, da se jim bo ta denar povrnil kot naložba v hitrejše in bolj razširjeno omrežje," poudarjajo v agenciji.
Telekom pritrdil EK
V Telekomu Slovenija pa so pojasnili, da se strinjajo z EK v delu, v katerem poziva Apek, da spremeni predhodno opredeljeno tržno analizo. "Prepričani smo namreč, da se razmere na širokopasovnem poslovnem segmentu precej razlikujejo od tistih na rezidenčnem trgu. Na tem segmentu Telekom Slovenije namreč še zdaleč ni edini ponudnik," so zapisali.