Slovenski ministri se nameravajo udeleževati neformalnih zasedanj v organizaciji madžarskega predsedstva Sveta EU v Budimpešti, je danes v Bruslju za STA povedala zunanja ministrica Tanja Fajon. Tako se namerava tudi sama udeležiti neformalnega zasedanja zunanjih ministrov, predvidenega za konec avgusta.
"V Sloveniji se ministri na podlagi zadnjega pogovora v sredo na vladi strinjamo, da bomo hodili na neformalna srečanja na Madžarsko," je pred današnjim zasedanjem zunanjih ministrov članic Evropske unije v Bruslju povedala Fajon. Dodala je, da se bodo zasedanj udeleževali, če ne bo drugačne skupne odločitve na ravni EU.
Tako se namerava tudi sama konec avgusta v madžarski prestolnici udeležiti neformalnega zasedanja zunanjih ministrov, imenovanega gymnich, pri čemer pa vabila še ni prejela, je pojasnila ministrica.
Številni bodo pošiljali zgolj uradnike
Več držav članic, pa tudi Evropska komisija, se je sicer odločilo, da bodo zaradi "mirovne misije" madžarskega premierja Viktorja Orbana, v okviru katere je obiskal tudi Moskvo, na neformalna zasedanja v organizaciji madžarskega predsedstva Sveta pošiljale zgolj uradnike.
Pri tem se je omenjala tudi možnost, da bi visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell namesto gymnicha v Budimpešti za konec avgusta sklical formalno zasedanje v Bruslju. Po navedbah virov pri EU Borrell odločitve o tem še ni sprejel.
Fajon je sicer glede Orbanove "mirovne misije" poudarila, da četudi je bila ta dobronamerna, zagotovo madžarski premier ni imel mandata EU.
"Želimo si, da bi čim prej prišlo do pogajanj in končanja vojne pod pogoji Ukrajine. Ampak danes v tej situaciji še nismo. Vsak načrt, ki temelji na Ustanovni listini Združenih narodov, mednarodnem pravu, podpiramo in si bomo v tej smeri prizadevali še naprej," je poudarila.
Obsodila je tudi zadnje ruske napade na civilne cilje in infrastrukturo v Ukrajini, vključno z bolnišnicami.
Upa, da bo prišlo do pogajanj
"Upam, da bomo čim prej videli možnost kakršnihkoli pogajanj, ki bodo seveda temeljila na ozemeljski suverenosti in celovitosti ter na pogojih, ki jih postavlja Ukrajina, zavedajoč se, da je Rusija vendarle agresor, ki krši mednarodno pravo," je še povedala ministrica za zunanje zadeve.
Nadaljnja podpora Ukrajini pri soočanju z rusko agresijo je ena od osrednjih tem današnjega zasedanja zunanjih ministrov članic unije v Bruslju. Zasedanje poteka v senci t. i. mirovne misije madžarskega premierja Orbana, v okviru katere je v začetku meseca med drugim obiskal Kijev in Moskvo. Tam se je srečal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, kar je naletelo na številne kritike v Bruslju in prestolnicah drugih držav članic.
Torej je en politični pogled na spor v Ukrajini prevladal nad pravom in pravili EU? Očitno tule cilji vedno pogosteje posvečujejo sredstva. Čemu sploh potrebujemo take politike in tako politiko? Za ščuvanja in povzročanje novih problemov? Sicer pa si je… ...prikaži veče plebs sam kriv svoje nesreče. Ker sam in še z velikim veseljem menja svojo resnično naravno svobodo za nekakšno virtualno svobodo v usmrajeni zaradi gnitja topli mlaki, ne zaveda pa se, da bo v kloaki ameriške 'demokracije' zgnil tudi sam..
Torej v EU ne smeš misliti s svojo glavo in se tega držat..
In ta bojkot kaže na kaj? Na to, da so si uradniki EU uzurpirali oblast in namesto da bi oni delovali za države in njih državljane delujejo zgolj in samo v svojo korist in ''oblast''. Ni mi jasno recimo za… ...prikaži večza DE od kje novinarjem ideje, da podpirajo sklepe komisije, ker cca 40% jih je proti. In pri nas? Prehod iz ekonomske v vojaško unijo in podpiranje UA, ali mislite, da ne bo izhodov poleg GB? Počasi se pokrov dviguje in zgodovina evropskih zvez pove ali diktatura ali razpad.