Slovenija
38 ogledov

Bolniki ležijo tudi na hodnikih

slovenija01.04.09, nevroloska klinika, zdravniske sestre, zdravniki, pacjenti, l Nik Rovan
Prezasedenost ljubljanske klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja. Zelo veliko bolnikov s klopnim meningoencefalitisom.

Kot je povedal predstojnik klinike Franc Strle več kot 95 odstotkov bolnikov na kliniko sprejmejo preko urgentne ambulante, na katero je naval še posebej velik v zimskem in poletnem času, ko je tudi največ okužb. "Poleti se poveča predvsem število okužb prebavil in okužb osrednjega živčevja. Letos je zelo veliko bolnikov s klopnim meningoencefalitisom," je pojasnil.

Za odrasle pomanjkanja prostora trajno


Če bolnika na kliniko zaradi prezasedenosti ne morejo sprejeti, počaka na hodniku v bližini urgentne ambulante, kar se po besedah Strleta praviloma zgodi ponoči. "V zadnjih tednih se je to zgodilo dnevno do največ šestim bolnikom," je dodal.


Na infekcijski kliniki je sicer na voljo 54 postelj za otroke in njihove spremljevalce, 70 postelj na oddelkih za odrasle bolnike in deset postelj v enoti za intenzivno zdravljenje, kjer se zdravijo odrasli bolniki. Poleg tega imajo še osem postelj za odrasle in otroke v dnevni in enodnevni bolnišnici.

Hudo pomanjkanje prostora je pri odraslih bolnikih zelo pogosto oziroma skoraj trajno, pri otrocih pa do tega pride predvsem pozimi, je povedal Strle in dodal, da si v tem primeru pomagajo z dodatnimi zasilnimi posteljami na oddelkih. Poleg tega omejijo sprejeme spremljevalcev otrok, odrasle bolnike namestijo na delu enega od otroških oddelkov, v skrajnem primeru pa kdo od bolnikov, ki potrebuje sprejem, prebije več ur ali noč na hodniku v neposredni bližini urgence.

"Bolnik, ki čaka na sprejem na oddelek na hodniku, je nedvomno v manj varnem okolju kot tisti, ki je na oddelku," je priznal Strle in dodal, da če so oddelki prenatrpani, je kakovost bivanja slabša in je več možnosti za prenos okužb. "Zaradi prezasedenosti se še dodatno trudimo, da ostaja obravnava bolnikov kakovostna tako s strani zdravnikov kot tudi zdravstvene nege in ostalih zdravstvenih delavcev," je dodal.

Manjka tudi osebja

Strle je povedal še, da bi infekcijska klinika za normalno delovanje potrebovala dodatnih 20 do 30 postelj za odrasle bolnike. Sicer pa je stalnica na kliniki po njegovih besedah tudi pomanjkanje osebja, ki se še dodatno ojača v primeru večjega dotoka bolnikov. "Kratkoročno bi bilo v vsaj delno pomoč pravočasno nadomeščanje zdravstvenih delavcev, ki so se upokojili, odšli na druga delovna mesta, so na daljši odsotnosti zaradi bolezni, na porodnih dopustih. Kar pa je v sedanjih časih zelo težko doseči," je še dodal.

Na gnečo na infekcijski kliniki je sicer v ponedeljek opozorila Televizija Slovenija.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.