V skladu z novim modelom učbeniške politike bo po besedah ministrstva za šolstvo, ki ga vodi Maja Makovec Brenčič, končana obnova učbeniških skladov. Za prihodnjo generacijo prvošolcev morajo šole same zagotoviti tudi delovne zvezke. Šole bodo prejele sredstva glede na število učencev, za prvošolce 30 evrov, za učence drugih razredov pa 16 evrov.
Z nabora teh sredstev morajo šole, glede na novi pravilnik, zagotoviti učna gradiva za prvošolce. Staršem prvošolcev torej delovnih zvezkov letos ne bo treba kupiti, nabavile jih bodo šole.
Kako bo s tujimi jeziki?
Uvaja se vajeništvo!
Z novim šolskim letom se poskusno uvaja tudi vajeništvo v štirih izobraževalnih programih (v izobraževalnem programu ‘Mizar’ na Šolskem centru Novo mesto in Šolskem centru Slovenj Gradec, v izobraževalnem programu ‘Kamnosek’ na Srednji gradbeni, geodetski in okoljevarstveni šoli Ljubljana, v izobraževalnem programu ‘Oblikovalec kovin – orodjar’ na Srednji poklicni in strokovni šoli Bežigrad in Šolskemu centru Škofja Loka ter v izobraževalnem programu ‘Gastronomske in hotelirske storitve’ na Srednji šoli Izola in Srednji šoli za gostinstvo in turizem Radenci).
Nekaj prevetritev tudi na srednješolskih programih ...
Na nekaterih srednjih šolah pa se bodo na novo začeli izvajati tudi izobraževalni programi, in sicer program Strojni mehanik na Šolskem centru Krško – Sevnica, program Strojni tehnik na Gimnaziji in srednji šoli Kočevje, program Umetniška gimnazija – smer gledališče in film na Gimnaziji Franca Miklošiča Ljutomer, dijaki na Konservatoriju za glasbo in balet Maribor pa so z novim šolskim letom dobili možnost za vzporedno izobraževanje še v okviru modula Jazz in zabavna glasba.
Začel se bo izvajati prenovljen program Umetniške gimnazije, smer gledališče in film, na Gimnaziji Nova Gorica in Srednji vzgojiteljski šoli in gimnaziji Ljubljana namesto dosedanje dramsko gledališke smeri.
V srednjih šolah s slovenskim učnim jezikom na narodno mešanem območju v slovenski Istri se bodo začeli izvajati prenovljeni izobraževalni programi na področju poklicnega in strokovnega izobraževanja; dodani sta dve uri italijanščine.
največja novost je da Branimir dela kažin
So smešni s to obsedenostjo z angleščino, najlažjim jezikom na svetu. Že mi, ko smo jo imeli samo 2 leti v OŠ, smo potem to snov ponavljali še nadaljnjih 8 let. Sedaj bodo snov tega enostavnega jezika ponavljali 16 let?