Slovenija
2695 ogledov

Aktivno državljanstvo: Ravnatelji so se uprli, to je že 14. predmet

Jernej Pikalo Saša Despot
Ministrstvo: Nič še ni odločeno.

Ravnatelji srednjih šol so, kot je poročal Radio Slovenija, zelo kritični do načrta ministrstva za izobraževanje, ki v tretji letnik uvaja dodatni predmet, aktivno državljanstvo. 

Dijaki v srednji šoli Novi obvezni predmet Slovenija Mladi bi radi spolno vzgojo, učili jih bodo o aktivnem državljanstvu

Obvezni predmet "aktivno državljanstvo" naj bi obsegal 35 ur, torej uro na teden. Dijaki srednjih šol naj bi se aktivnega državljanstva učili v tretjem letniku od šolskega leta 2022/23 naprej. To bo že 14. predmet v tretjem letniku srednjih šol, ocenjen bo z oceno 1 do 5. 

Ravnatelji opozarjajo, da bi z uvedbo dodatnega predmeta v tretjih letnikih gimnazij kršili zakonsko določeno najvišje število ur pouka na teden, torej bi imeli dijaki več kot 36 ur pouka na teden. "S predlogom, ki ga bomo uveljavili, zakonsko določenega števila ur ne bomo prekoračili, saj se bodo znižale obremenitve pri obveznih izbirnih vsebinah," je za Žurnal24 povedal direktor Zavoda za šolstvo Vinko Logaj. 

Ravnatelji tudi opozarjajo, da dijaki vsebine, ki naj bi bile določene v predmetu aktivno državljanstvo, torej znanja o človekovih pravicah, demokraciji, ustavni ureditvi, Evropski uniji, mednarodnih organizacijah, že poslušajo pri predmetih sociologija, zgodovina, geografija in pri izbirnem predmetu evropske študije. 

Uvedba predmeta aktivno državljanstvo bi po njihovem mnenju lahko imela negativen učinek, dijake bi  odvračale številčne ocene, opozarjajo pa tudi, da bi predmet lahko imel priokus političnega. Kot pojasnjuje Logaj, zavod ne bo vztrajal pri tem, da aktivno državljanstvo postane samostojni predmet. "Imamo tudi drug predlog, vendar se naj z njim seznani stroka," je v telefonskem pogovoru povedal Logaj. 

Učni načrti predmeta aktivno državljanstvo bodo konec tedna objavljeni na straneh Zavoda za šolstvo. S tem bo odprta sztokovna razprava, razlaga Logaj. Posebno razpravo načrtujejo tudi z ravnatelji gimnazij.

Na MIZŠ, ki ga vodi Jernej Pikalo, se na kritike ravnateljev niso odzvali, niti jih niso hoteli komentirati. Pojasnili so nam le, da glede predmeta aktivno državljanstvo zadeve še niso dorečene. 

"Predlog umeščanju vsebin s področja državljanske vzgoje v učne načrte bosta na decembrski in januarski seji obravnavala še Strokovni svet RS za splošno izobraževanje in Strokovni svet za poklicno izobraževanje. Šele nato bo mogoče sprejeti odločitev o načinu umeščanja predlaganih vsebin v srednješolsko izobraževanje. Vse rešitve morajo biti in bodo skladne z obstoječo zakonodajo," pojasnjujejo na ministrstvu, ki ga vodi Jernej Pikalo.  

 

 

Komentarjev 6
  • popokatopetl 15:42 26.november 2019.

    To je sodobni kleptokapitalistični nadomestek za Samoupravljanje s temelji marksizma?

  • Dusan Kokalj 15:04 26.november 2019.

    V vladi so pa trenotno res sami veleumi.

  • Avatar drecos
    drecos 14:25 26.november 2019.

    bojo otroke učili kako krasti ko si na vladi, banda smrdljiva lopovska