Slovenija
20254 ogledov

Adijo, plastične vrečke tudi pri sadju in zelenjavi!

Plastične vrečke za sadje
Veliki trgovci razlagajo, s čim jih bodo nadomestili.

Ministrstvo za okolje, ki ga je takrat še vodil Jure Leben, je v začetku leta napovedalo, da jeseni oz. za prvi šolski dan na blagajnah ne bo več plastičnih vrečk. Naslednji korak naj bi bila odprava plastičnih vrečk pri sadju in zelenjavi, kar naj bi ministrstvo doseglo prek pogovorov s trgovskimi verigami.

"Delovna skupina Trgovinske zbornice Slovenije in Ministrstva za okolje in prostor bo pripravila 'kodeks' oz. natančna določila, katere vrečke so lahko v prodaji,“ pojasnjuje Tanja Durin iz Mercatorja. "Temu se bomo v Mercatorju prilagodili.“

Že sedaj ponujajo pralne mrežaste vrečke

V Mercatorju že sedaj nudijo samo vrečke z visokim deležem recikliranega materiala in nosilne vrečke z debelino stene več kot 50 mikronov. "Kot alternativo vrečkam za sadje in zelenjavo v Mercatorju ponujamo mrežaste vrečke za večkratno uporabo, ki so uporabne tudi sicer v gospodinjstvu,“ poudarja Durinova.

Nakupovalni voziček, nakup, trgovina Zdravje S 1. januarjem velika sprememba pri vrečkah v trgovinah

Nakupovalne vrečke | Avtor: Profimedia Profimedia

Dodaja pa, da v Mercatorju stalno opozarjajo, da ni ustrezno kot okolju neprijazno obravnavati samo klasičnih plastičnih nosilnih vrečk, ker imajo vse nosilne vrečke, tudi papirne, tekstilne in biološko razgradljive, negativne vplive na okojlje. "Resnično trajnostne spremembe morajo biti premišljene, strokovno podprte in potrebne predvsem na področju potrošniških navad,“ poudarja Durinova. „Ni trajnostno le en material zamenjati za drugega.“

Trajnostne vrečke iz različnih materialov

V podjetju Spar Slovenija si prizadevajo, a bi kupci uporabljali trajnostne nakupovalne vrečke iz različnih materialov. "Ponudbo smo dopolnili tudi z bio razgradljivimi vrečkami iz koruznega škroba, ki se lahko kompostirajo in razgradijo na okolju prijazen način,“ pojasnjujejo pri Sparu. "Vrečke na hitrih blagajnah so plačljive in izdelane iz reciklata. Kot alternativa so kupcem na blagajnah na voljo papirnate vrečke, prav tako omogočamo uporabo lastnih vrečk, košar in druge embalaže, ki jih ob nakupu prinesejo s seboj.“

Evropska direktiva določa, da od 1. januarja 2019 dalje plastične nosilne vrečke potrošnikom ne smejo biti več na voljo brezplačno. „Vsaka država članica EU se lahko odloči, da bo od te prepovedi izvzela zelo lahke plastične nosilne vrečke z debelino stene 14 mikronov ali manj, ki so na voljo potrošnikom kot primarna embalaža za sveža nepredpakirana živila,“ pojasnjujejo pri ministrstvu. „Skupaj morata biti izpolnjena oba pogoja, debelina stene in namen uporabe, sicer mora distributer plastično nosilno vrečko zaračunati. V uredbi ni zahteve, da morajo biti takšne vrečke brezplačne, uredba to zgolj dopušča.“

Na oddelku sadja in zelenjave plastične vrečke, katerih funkcija je primarna embalaža, ostajajo brezplačne, kot novost in alternativo pa so letos ponudili mrežaste vrečke, ki so zaradi pralne funkcije primerne za večkratno uporabo. „Priročne vrečke za sadje in zelenjavo so premišljeno zasnovane s stranskim našitkom, na katerega se prilepi etiketa, na voljo pa so v različnih velikostih, zaradi česar ustrezajo marsikateremu živilu,“ razlagajo pri Sparu. "Na tem področju bomo še naprej spremljali trende, sledili veljavni zakonodaji in preučevali možnost uporabe alternativnih materialov, ki so okolju prijazni.“

Nakupovalne vrečke | Avtor: Profimedia Profimedia

V Tušu razgradljive vrečke za sadje

V Tušu so že lani jeseni iz prodaje popolnoma umaknili klasične plastične nakupovalne vrečke, ki so jih nadomestile druge trajnostno naravnane, med drugim tudi FSC papirnate nakupovalne vrečke. "Kot prvi trgovec smo plastične nakupovalne vrečke umaknili tudi iz hitrih blagajn, kjer so sedaj na voljo papirnate vrečke s FSC certifikatom,“ poudarja Anja Marjetič iz Tuša.

Kupci se lahko pri blagajni odločijo med papirnatimi, trajnimi, tekstilnimi, biorazgradljivimi nakupovalnimi vrečkami in kartonastimi škatlami. "Kot prvi trgovec smo na sveže oddelke sadja in zelenjave umestili možnost uporabe razgradljive vrečke,“ še izpostavlja Marjetičeva. "Kupcem tako ponujamo možnost, da izberejo razgradljive papirnate vrečke, ki so trenutno na voljo v sedmih supermarketih po Sloveniji, in sicer v Kranju, Kopru, Ljubljani, Mariboru, Sežani, Novemu mestu in Celju.“

"Kupci s seboj prinašajo svoje vrečke"

Pri Hoferju bodo napoved ukinitve plastičnih vrečk spoštovali in se na s tem povezane spremembe prilagodili. "Svojo odgovornost vidimo predvsem pri osveščanju in iskanju dolgoročnih rešitev,“ pravijo pri Hoferju. „Opažamo, da kupci s seboj vse pogosteje prinesejo svoje vrečke ali košare za večkratno uporabo, poslužujejo pa se tudi prazne kartonske embalaže iz naših pakirnih polic, ki jo sicer predamo naprej v reciklažo.“

Nakupovalne vrečke | Avtor: Profimedia Profimedia

Plastične vrečke na blagajnah že zdaj nadomeščajo z okolju prijaznejšimi alternativami. "Svoje kupce spodbujamo predvsem k izbiri trajnostne večnamenske vrečke 'Manj je v(r)eč', ki jo vidimo kot najboljšo alternativo plastični nakupovalni vrečki.“

Dodajajo, da so jo v ponudbo kot prvi večji slovenski trgovec umestili februarja 2018, obstojna pa je veliko dlje od klasične nakupovalne vrečke. "Vrečka izpolnjuje standarde pravične trgovine, do zdaj pa jo uporablja že preko 100.000 kupcev,“ pojasnjujejo pri Hoferju. „Poleg trajnostne vrečke iz Fairtrade bombaža ponujamo še vrečko iz papirja s certifikatom PEFC, ki zagotavlja sistem preglednega nadzora gospodarjenja z gozdovi in sistem sledljivosti lesa od gozda pa do končnega proizvoda. Na voljo sta tudi permanentna vrečka in nakupovalna torba, ki sta zaradi svoje vzdržljivosti obstojni za večkratno uporabo in primerni tudi za prenašanje težjih živil, kot so steklenice.“

Na področju lahkih plastičnih vrečk za sadje in zelenjavo testirajo različne opcije, ki bi predstavljale za okolje kar najboljšo rešitev. "Ne iščemo zgolj kratkoročnih rešitev, ki bi vsesplošen problem uporabe plastike le omilile, zato je v pripravi tudi strategija optimizacije pakiranja na ravni celotne skupine ALDI Süd, ki se ji bomo, upoštevajoč slovenske razmere, pridružili tudi mi,“ še poudarjajo pri Hoferju.

V Lidlu pri blagajnah ni več plastičnih vrečk

Pri Lidlu poudarjajo, da se na umik plastičnih vrečk z blagajn ne pripravljajo, saj so to lani pred poletjem že izvedli. „Smo namreč kot prvi trgovec z živili že junija z blagajn umaknili plastične vrečke,“ poudarjajo pri Lidlu. „Naši kupci lahko kupijo le še trajno vrečko, ki je narejena iz recikliranih materialov in je zelo vzdržljiva ter primerna za dolgotrajno uporabo, ter tri velikosti papirnatih vrečk različnih nosilnosti, ki nosijo FSC (trajnostni) certifikat. Papirnate vrečke lahko, potem, ko so odslužile, odložimo v star papir ali pa jih kompostiramo oziroma odvržemo med biološke odpadke.“

Nakupovalne vrečke | Avtor: Profimedia Profimedia


Na Lidlovi tržnici še ponujajo tanke plastične vrečke, ki so namenjene lažjemu nakupu nepakiranega sadja in zelenjave ter oreščkov. Iz plastičnih materialov so tudi rokavice za kruh. „Se pa močno zavedamo problematike teh in raziskujemo različne alternativne možnosti,“ poudarjajo pri Lidlu. „Izziv, ki ga kot trgovec vidimo, je, da so tanke plastične vrečke, namenjene varnemu shranjevanju nepakiranih živil, torej sadja in zelenjave ter oreščkov, v času nakupa in transporta domov. Treba je poiskati primerne alternative, ki bodo sprejemljive glede na potreben higienski vidik, glede na potrebe kupca in seveda glede na zmožnosti trgovca oz. glede na zahteve procesov dela v trgovini.“

Dodajajo, da so umik plastičnih vrečk iz prodaje kupci zelo dobro sprejeli. „Vse več je kupcev, ki nakupujejo s svojo lastno vrečko, prav tako je vse več takih, ki nepakirano sadje in zelenjavo kupujejo s pomočjo lastnih, doma izdelanih vrečk za večkratno uporabo,“ še razlagajo pri Lidlu, kjer so se med drugim zavezali, da bo do leta 2025 vsa embalaža izdelkov Lidlovih blagovnih znamk narejena iz plastičnih materialov, ki jih bo možno 100-odstotno reciklirati, obnoviti ali ponovno uporabiti, s koncem leta 2019 pa pri njih ne bo več možno kupiti plastičnih izdelkov za enkratno uporabo, kot so pribor in krožniki, ki jih bodo nadomestili z izdelki iz alternativnih materialov.

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 28
  • Avatar trot
    trot 09:51 19.marec 2019.

    vrečk nekoč ni bilo ... ker bila domača frišna roba ki se ne more nič pokvarit .... sedaj pa vse vakum da se ne pokvari izdelek .... isto ko žemljica zamrzjena frišno pečena ko jo kupiš mehka ... dko prideš ...prikaži večdeš do vrat pa hočeš ugriznit pa je že ko kamen al teden dni star kruh ...

  • marko80 20:12 17.marec 2019.

    Trgovci na naj prej nehajo delati akcije na pločevinke in pvc saj s rem podpirajo proizvajalce embalaže in smetišarje. Naj raj dajo izdelke v akcijo, ki so iz povratne embalaže. Zdaj pa bojo rešili svet pametnjakoviči.

  • Kojak 17:56 17.marec 2019.

    Tolk enga pametovanja... nazaj na škrniclje tako kot včasih... PIKA