V februarju, ko je več sto beguncev in migrantov vsakodnevno prečkalo Slovenijo, je policija izdala razpis za 600 novih pomožnih policistov, nanj pa se je prijavilo 560 oseb.
Kljub trenutno manjšemu številu migracij na policiji števila rezervistov ne bodo oklestili, ampak kot nam je pojasnila Vesna Drole z Generalne policijske uprave pričakujejo, da bo število sklenjenih pogodb s kandidati za pomožne policiste nižje, saj vsi kandidati najverjetneje ne bodo opravili izbirnega postopka oziroma dokončali usposabljanja za prostovoljno delo pomožnega policista.
Aktivirani le dvakrat doslej
Policija ima sicer trenutno sklenjeno pogodbo o prostovoljnem delu v pomožni policiji z 235 pomožnimi policisti, v večini gre za nekdanje policiste. Pred pričetkom povečanega migracijskega toka pa so jih aktivirali le enkrat, in sicer v letu 1996 ob obisku papeža v Sloveniji.
Po zakonu pomožnim policistom za čas usposabljanj ali za čas vpoklica pripada pravica do nadomestila plače in drugih prejemkov ter povračil stroškov. Natančneje plačilo ureja uredba o pomožni policiji, po kateri pomožnemu policistu med opravljanjem nalog pripada plačilo v znesku 100 odstotkov osnovne plače javnega uslužbenca v 21. plačnem razredu, kar je enako plačilu policista začetnika.