Požeško-slavonska županija velja za pravi raj za raziskovalce, kolesarje in hedoniste, saj znamenitosti za ogled kar ne zmanjka.
V avgustu je najbolja aktualna Pleternica, ko jo obišče veliko romarjev. Ti se tiho in v molitvi podajo do svetišča "Gospe od suza" (Solzne Marije), edinstvenega kraja poleg italijanske Sirakoze. Pleterničani se lahko pohvalijo s trgom, sprehajališčem in zanimivim muzejem, posvečenim "bećarcu", tradicionalni slavonski satirični pesmi, ki je uvrščena na UNESCO seznam nesnovne dediščine. Pleternica je tudi dom ceste rož in vina, ki se vije po gričih Starca in Klikuna, ter ponuja čudovite razglede ob kozarcu graševine.
Muzej Bećarca v Pleternici velja za ponos Slavonije, Baranje in Srema. Bećarac nas popelje skozi vse faze življenja. Vokalno-instrumentalni napev v dveh kiticah v sebi združuje strast do življenja in domovine ter modrost generacij in življenjsko filozofijo njihovega ljudstva. Muzej bećarca skozi dediče, originalne predmete in sodobno tehnologijo.
Požega je tudi raj za kolesarje, saj po mestu in okolici poteka več kot 600 kilometrov kolesarskih poti. Tudi planinci tukaj najdejo svoj raj, saj se okoli mesta dviga pet čudovitih gora. Med njimi je najbolj poznana pot sokola, ki vodi na vrh Požeške gore. Gurmani se tu počutijo kot doma, saj najdejo nekatere najbolj znane slavonske restavracije s tradicionalno kuhinjo, ki privabljajo z okusi in vonji po pristni domači hrani.
Ravninski tereni so primerni za začetnike in rekreacijske kolesarje, medtem ko gozdni predeli in zahtevni vzponi privabljajo gorske kolesarje in ljubitelje kolesarskih izzivov. Naravni park Papuk, Psunj, Krndija, Gora Dilj in Požeška gora, vinogradi in vinske ceste, izletniške in razgledne točke, jezera, mestna središča, konjušnica Lipik – vse to je na voljo kolesarjem in turistom.
V vinorodnem okolišu Požega-Pleternica lahko s Cesto rož in vina, ki se začne v središču Pleternice, posamezniki raziskujejo griče Starca in Klikuna, lahko pa tudi okolico Pakraca. Za tiste, ki iščejo izzive, so na voljo kratke, a zahtevne "off-road" poti, kot so Pot lipicancev in kun, ki se začnejo pri Državni konjušnici Lipik in povezujejo jezera Raminac in Pakurnovac ali pa vzpon do izletniške točke Omanovac na Psunju.
dezurni@styria-media.si
Kolišen je zaslužek za tak reklamni članek ? Tudi v SLO so tako ali še lepši kraji, natura Bizelske, Halozin Dolenjske ima vse to. Res pa so nespretni, posebno Dolenjci. Kolesarska tekma po podobnih terenih, novinarji pa še piti zastonj ne dobijo....