"Bunker Škrilj se nahaja sredi kočevskih gozdov, znotraj strogo varovanega območja Škrilj, ki je bil v času Jugoslavije del velikega zaprtega vojaškega območja, kamor navadni državljani nismo imeli dostopa," pojasnjujejo v Javnem zavodu za turizem in kulturo Kočevje.
S predlanskim junijem 2017 se je nekdanji komunikacijski center goteniškega podzemlja, imenovan K-35 oziroma Bunker Škrilj, na široko odprl vrata za turistične obiske.
"Ogled bunkerja traja dve uri, v ta čas je všteta tudi vožnja iz Kočevske Reke do bunkerja in nazaj, saj je edini možen način ogleda z našim organiziranim prevozom," nam je pojasnila Nina Janežič iz zavoda.
Do sedaj smo v slabih dveh letih zabeležili okoli 13.000 obiskovalcev, ki so najbolj navdušeni nad dejstvom, da je bunker ohranjen takšen, kot je bil zgrajen in da so notri originalne stvari. Če posplošim, fascinira jih to, da je bunker po vseh teh letih v odličnem stanju.
Nina Janežič
Pot se nadaljuje po dolgem, hladnem hodniku, kjer temperatura ne preseže 8 stopinj. Sledi vstop v bivalni del, kjer pa je temperatura stalna, okoli 17 stopinj, saj je le ta že ogrevan.
Bunker ima svoje vodno zajetje in dva generatorja za proizvodnjo električne energije. V njem lahko 30 oseb ostane celo sto dni brez zunanje pomoči, tudi če bi prišlo do atomskega udara. Vse, kar se nahaja v bunkerju je avtentično in še vedno deluje.
Vodenja po bunkerju izvajajo licencirani vodniki in vodnice, ki so prav zaradi vodstev po bunkerju morali opravljati vodniški izpit, vsak izmed njih pa ima za obiskovalce poleg golih zgodovinskih dejstev, pripravljene tudi mnoge zgodbe in anekdote.
Nina Janežič
anja.scuka@zurnal24.si