Popotnik
37550 ogledov

Grad, ki je skoraj propadel, danes privablja množice

Slovenska turistična organizacija STO
1/10
Saša Despot
Dolgo let je propadal pred očmi javnosti, danes pa predstavlja enega najlepših slovenskih gradov.

Poleg bolj poznanega gradu Podsreda na območju Kozjanskega parka stoji še en izjemno privlačen grad, ki dolgo časa ni bil več kot zgolj ruševina. Nad krajem Podčetrtek lahko vse od konca avgusta obiščemo prenovljeni grad Podčetrtek, ki sodi med najstarejše gradove na Slovenskem.

[video: 10756 / ]

Prvotni grad so zgradili v romanskem obdobju, vendar je bil v vojni z Madžari v drugi polovici 15. stoletja popolnoma uničen. V spomin nanj so danes le ostanki stolpa na griču nad današnjim gradom. Okoli leta 1520 so na mestu starega gradu nato sezidali novega. Grad je kasneje zamenjalo več lastnikov, kot zadnji se omenja Hans Tattenbach, ki je padel v bitki.

Po njegovi smrti se grad vse do leta 1628, ko so usmrtili Erazma Tattenbacha, deduje še naprej. Po tem letu je grad zasegla država. Od države ga je nato kupil Ignac Attems, ki je uredil kapelo sv. Jurija, ta pa se omenja od leta 1748 naprej. V tem času grad doživi tudi prenovitev. V lasti rodbine Attems grad ostane vse do druge svetovne vojne. 

Slovenska turistična organizacija STO | Avtor: Saša Despot Saša Despot
Takrat je bilo na slovenskih tleh od začetka decembra 1944 v velikih grajskih sobanah nastanjenih približno 2000 prisilno privedenih delavcev (v glavnem lokalno in okoliško civilno prebivalstvo), ki so v sklopu protiinvazijskega utrjevanja obsotelskega mejnega področja in gradnje fortifikacijskih sistemov izkopavali strelske jarke in skladiščne oz. stanovanjske bunkerske jame. Po vojni grad Podčetrtek postane ljudska last, kmalu zatem si ga prilastijo roparji in odnesejo vse, kar je bilo dragocenega.

Grad Rihemberk pri nas Popotnik Skrivnosten grad, ki ga morate obiskati

Desetletja je nato trajalo, da je bil grad deležen prenove. Nekatere prostore so za javnost odprli konec avgusta, v drugih delih gradu pa prenova še vedno poteka in tako bo še vsaj nekaj let. Prvi del prenove, ki sicer zajema šele okoli desetino volumna mogočne grajske stavbe, a na zunaj kaže povsem obnovljeno obličje, predstavlja eno izmed najpomembnejših realiziranih investicij v kulturno dediščino na območju Kozjanskega in Obsotelja v samostojni Sloveniji. Investicijo v Podčetrtku so izvedli s pomočjo evropskih in državnih sredstev v sklopu projektov Grajska pot v destinaciji Podčetrtek in Doživetje grajskega razgleda.

Danes se lahko gosti sprehodijo mimo skrbno obnovljenih starodavnih kamnitih zidov in opazujejo veličastne stolpe ter občutijo utrip preteklosti, ki se prepleta s sodobnostjo. Z izjemno obnovo in sodobnimi dodatki grad ponuja nepozabno doživetje za vse obiskovalce.

Pomembna grajska pridobitev je razgledna terasa, ki so jo uredili na ravni strehi prenovljenega dela gradu. Na njej bo obiskovalcem omogočena povsem nova izkušnja virtualnega in resničnega razgleda, ki se razprostira čez obsoteljsko-kozjansko pokrajino. Grajski program pa je odslej bogatejši tudi za interaktivno doživetje Četrtkova sodba, opazovalnico s premičnim interaktivnim zaslonom in odzivno opazovalnico ter dvema turističnima produktoma; grajsko pojedino in grajsko poroko.

Slovenska turistična organizacija STO | Avtor: Saša Despot Saša Despot

Dela je še veliko

V sklopu študijske ture, ki jo je oktobra organizirala Slovenska turistična organizacija, smo se slovenski novinarji v družbi župana Podčetrtka Petra Misje lahko sprehodili po grajskih sobah, ki še niso bile v celoti prenovljene. Zaradi velikosti gradu je dela še veliko, precejšnji pa so tudi načrti za nadaljnjo prenovo grajske kapele, ureditev manjšega mestnega muzeja in ureditev knjižnice z arhivskimi knjigami.

[video: 10757 / ]

Prav tako bodo tudi dostopni deli do gradu, kjer bodo preko klančin za invalide omogočili amfiteater za zunanje prireditve in ureditev notranjega atrija gradu, namenjenega svečanim prireditvam in porokam. Kot poudarja župan občine, bo postopna obnova gradu pomembno prispevala k obogatitvi turistične ponudbe kraja.

Že z ureditvijo med deset in petnajst kilometrov poti okoli gradu, bodo po njegovem mnenju razbremenili kraj, v katerem so lani zabeležili 432.000 prenočitev, zelo veliko pa imajo tudi enodnevnih gostov, ter omogočili aktivno preživljanje počitnic.

[video: 10758 / ]

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 5
  • Fertajler 15:49 03.november 2024.

    Na slovenski nacionalki se občasno pojavijo razni intervjuji, spomini pomembnih ljudi iz vojnih in povojnih obdobij. Tam so vedno v ozadju zlate starinske dragocenosti. Seveda novinar nikoli ne povpraša izvor teh antikvitet. Verjetno je veljalo pravilo, bolj se sveti, višji ...prikaži več čin.Graščake so najprej pospravili, tako da so lahko igrali biljard v njihovih sobanah.Je pa tudi res, marsikaj se je pojavilo v raznih antikvariatih, starinarnicah, in tam se je dalo prodati brez imen in seveda tudi kupiti.

  • matermila 10:43 03.november 2024.

    Po vojni grad Podčetrtek postane ljudska last, kmalu zatem si ga prilastijo roparji in odnesejo vse, kar je bilo dragocenega. Se ve kdo so bili ti roparji, poznam veliko ljudi, ki imajo doma pohištvo, slike in še kaj iz slovenjebistriškega ...prikaži veča gradu, ki je bil prav tako last družine Attems, dokler jih niso pobili, čeprav so pomagali partizanom. Vsi, brez izjeme, so bili ti roparji vidni člani KPJ.