Tudi Martini Ploj in Samu Miholiču s portala Izlet na dlani, ki ponuja ugodne letalske akcije in nastanitve, se je zaradi epidemije delo čez noč popolnoma ustavilo. Kot povesta, je število rezervacij v roku enega tedna padlo na nič, več kot 90 odstoten padec sta zabeležila tudi pri obisku spletne strani.
Nista pa edina, ki sta zadržana z objavo ponudb, kot opažata, so z akcijskimi ponudbami previdne tudi letalske družbe. Avtorja portala to povezujeta z nejasno prihodnostjo ponovne vzpostavitve in varnosti letov.
Nemalo je takih, ki so krizo že začutile na svoji koži in so svoja vrata zaprle že do konca meseca aprila. To so med drugimi bile Avianca, FlyBe in Virgin Australia. V kolikor ne bodo prejele pomoči države, se seznam propadlih letalskih družb kmalu utegne podaljšati, propad na primer grozi še Thai Airways. Čeprav se je večina omenjenih letalskih družb že pred epidemijo soočalo s finančnimi težavami, poznavalca svarita, da "v kolikor se bo kriza še nadaljevala, brez pomoči ne bodo preživele niti najboljše letalske družbe".
Poleg letalskih družb so na udaru tudi ostala podjetja, povezana s potovanji. O stečaju denimo govorijo tudi pri rental car Hertz, veliko maso ljudi so bila primorana odpuščati tudi številna prvotno zelo uspešna podjetja, kot so Airbnb, Booking, Trivago in Expedia.
Po njunih opažanjih je v Sloveniji trenutno malo zanimanja po ugodnih potovanjih, tudi vprašanj v zvezi z omenjeno tematiko na njun naslov skorajda ni:"Potniki imajo verjetno več vprašanj kot odgovorov in dokler bo stanje tako, o potovanjih resno še ne bodo razmišljali. Ljudje so previdni, ker ne vedo, kaj lahko pričakujejo na destinaciji, kamor želijo potovati. Bo ob prihodu obvezna karantena, je treba v zaprtih prostorih nositi maske, kako je z javnim prevozom ..."
Drugačna slika naj bi bila na drugi strani luže, kjer se po njunih besedah pojavljajo novice, da ljudje množično rezervirajo križarjenja za drugo polovico leta 2020. "Težko je predvideti, kako dolgo bo trajalo, da bodo ljudje pozabili na strah dopustovanja v večjih skupinah," razmišljata.
Podoba potovanj bo drugačna
Situacija, v kateri smo se znašli, bo zagotovo vplivala na podobo potovanj v prihodnosti. Avtorja portala Izlet na dlani največ sprememb pričakujeta na področju masovnega turizma oziroma potovanj večjih skupin. Predvidevata, da bo ta segment potovanj okreval zadnji. Tu bodo najbolj na udaru turistične agencije.
Vse bolj kaže, da se bomo na razmere morali prilagoditi tudi potniki. Letalske družbe namreč že napovedujejo, da bomo vso pot (od prihoda na letališče, na samem letu in dokler ne zapustimo končnega letališča) morali nositi maske in bili vmes deležni še dodatnih merjenj temperature oziroma morebitnih testiranj.
Prav tako pa lahko ta čas izkoristimo tudi za odkrivanje destinacij znotraj meja Slovenije. Spremenjenim pogojem potovanj sta se tako prilagodila tudi avtorja portala, ki sedaj več ponudb za dopust objavita za nam bližnje destinacije.
Pa si povprečna slovenska družina sploh lahko privošči dopustovati v Sloveniji? "Ali si povprečna slovenska družina lahko privošči dopustovati v Sloveniji, težko sodimo. V Sloveniji vsekakor lahko najdemo relativno širok razpon ponudb. Seveda pa ne moremo pričakovati, da lahko Slovenija s cenami konkurira Egiptu, Turčiji ali Aziji," skleneta.