Pod streho > Varčna hiša
19770 ogledov

„Zaradi visokih cen energije nam to zimo grozijo nemiri in spopadi“

Frans Timmermans Epa
Kratkoročno se moramo v Evropi vrniti k fosilnim gorivom, tudi premogu, če želimo preprečiti nemire, konflikte in spopade, ki so realna grožnja v prihajajoči zimi.

Podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans je v pogovoru za Guardian opozoril, da Evropi to zimo zaradi visokih cen energije grozijo zelo škodljivi "zelo, zelo močni konflikti in spopadi", zato bi se morala kratkoročno vrniti k fosilnim gorivom, da bi preprečila nevarnost državljanskih nemirov.

Drugi najvišji uradnik v EU, je dejal, da mora grožnja nemirov to zimo, ki je posledica invazije Vladimirja Putina na Ukrajino, prevladati nad podnebno krizo.

Prepreičan je, da evropska družba lahko zaradi pomanjkanje energije zdrsne v resne v konflikte in spore, zaradi česar zagotovo ne bomo dosegli podnebnih ciljev. „Zagotovo ne bomo prišli tja, kamor moramo, če bo pomanjkanje energije povzročilo močne motnje v naših družbah, zato moramo poskrbeti, da ljudje v prihajajoči zimi ne bodo na mrazu.“ 

plin, kuhinja Pod streho Strahovi, da bo Putin "zaprl pipico", so vse večji

Dodaja tudi, da moramo poskrbeti, da bo naša industrija čim bolj delovala, „saj bi Putinu lahko pomagale le delitve v naši družbi."

Za reševanje podnebne krize je po njegovem mnenju pogubno tudi to, če bi ljudje to zimo trpeli zaradi mraza, ker si ne morejo privoščiti ogrevanja.

"V politiki sem dovolj dolgo, več kot 30 let, da razumem, da ljudi najbolj skrbi trenutna kriza, ne pa dolgoročna kriza. Če se ne bomo lotili trenutne krize, bomo zagotovo zgrešili pot do dolgoročne krize," je dejal.

Njegov cilj je najkasneje do 1. novembra zagotoviti državljanom EU, da se to zimo ne bodo soočali s krizo pri ogrevanju svojih domov. 

"Iskreno verjamem, da če ne moremo dati tega zagotovila, je družba na robu, kot je povsod, zaradi visokih cen energije, inflacije, hitro naraščajočih cen hrane - zaradi negotovosti, ki jo je povzročila vojna." Dodaja še, da „Putin uporablja vsa sredstva, ki jih ima na voljo, da bi v naših družbah povzročil spore, zato se moramo pripraviti na zelo težko obdobje."

plinovod Slovenija Agencija za energijo razglasila opozorilo, to odgovarja minister

Tudi premog je treba uporabiti

Po njegovih besedah bi bilo treba uporabiti premog. "Če bi zdaj rekli samo ne premogu, v nekaterih državah članicah ne bi bili preveč prepričljivi in bi prispevali k temu, da bi se napetosti v naši družbi še povečale."

To pravi kljub temi, da je prav on odgovoren za zeleni dogovor EU in vodi blok v mednarodnih podnebnih pogajanjih. A vztraja, da je kratkoročna vrnitev k fosilnim gorivom združljiva z omejitvijo dviga globalne temperature na 1,5 °C nad predindustrijsko ravnjo, kar je bil cilj, potrjen na podnebnem vrhu Cop26 v Glasgowu novembra lani. 

Podprl je tudi širjenje raziskovanja fosilnih goriv v nekaterih delih Afrike, za katerega so voditelji civilne družbe že opozorili, da bo Afriko zaprlo v prihodnost z visokimi emisijami, ne da bi to koristilo navadnim ljudem.

"Kako lahko v trenutnih globalnih razmerah, ko fosilnih goriv zelo primanjkuje, vsakomur, ki ima fosilna goriva, rečeš, ne smete jih izkoriščati. Kako naj se ne soočimo s takojšnjim izzivom, ko moramo najti alternativo ruskemu plinu in drugim reči, ne smete izkoriščati plina. To bi bilo hinavsko. Tega ne morem reči." 

severni tok plinovod Svet Rusi pravijo, da ge za začasni ukrep, Nemci se bojijo, da ne
Komentarjev 15
  • Avatar bobnar53
    bobnar53 17:12 13.julij 2022.

    Kar nej se tresejo, Uršulo, kurcomahalca po klavirju, senilnega Joea in komplet bruseljski parlament razfukat, kot francosko skuščino, potem pa Vladimirja spet prepričat, da nam odpre pipce in se mu lepo opravičijo, butlni evropski!!

  • becar 16:24 13.julij 2022.

    In ti bedaki bi šli na električne avtomobile, še zdaj manjka elektrike. To ne moreš verjet, kakšne butelne imamo v Bruslju!

  • Avatar pantani
    pantani 11:29 13.julij 2022.

    Jim kuzla v tazadnjo skače!!!