Pod streho > Varčna hiša
38946 ogledov

Uradno: Že čez dva tedna prve spremembe pri omrežnini

elektrika
1/2
Profimedia
Na Agenciji za energijo, ki je pristojna za metodologijo obračuna omrežnin, so po burnem odzivu javnosti nekatera pravila že spremenili.

"Sprejete spremembe in dopolnitve so odraz prvih analiz učinkov in pobud oziroma pripomb določenih uporabnikov," so v sporočilu zapisali na Agenciji za energijo. 

Nižja obračunska moč za tiste brez 15-minutnih meritev

Po podatkih Agencije za energijo približno osem odstotkov uporabnikov še vedno nima nameščenih pametnih merilnih naprav, zato zahtevanih podatkov za določitve dogovorjenih moči sploh nimajo. Tem so obračunsko moč določili glede na priključno moč iz soglasja za priključitev. Odjemalec, ki ima na primer 3 x 20 A varovalke, bo po novem imel obračunsko moč 5,9 kW. 

Zdaj so spremenili deleže za izračun obračunskih moči za gospodinjske in male poslovne odjemalce, ki nimajo pametnih merilnih naprav s 15-minutnimi meritvami.

Do zdaj je veljalo, da se odjemalcem z enofaznim priključkom obračunska moč določi kot 58 odstotkov priključne moči iz soglasja za priključitev, po novem bo ta 52 odstotkov. Ali drugače, pri priključni moči 7 kW je bila do zdaj obračunska moč 4 kW, po novem bo 3,6 kW. 

Za odjemalce s trifaznim priključkom in s priključno močjo do vključno 17 kW se je do zdaj obračunska moč obračunala kot 42 odstotkov priključne moči iz soglasja za priključitev, po novem bo ta 36 odstotkov. V gospodinjstvu, ki ima priključno moč na primer 14 kW, je bila zdaj obračunska moč 5,9 kW, po novem pa bo 5 kW. 

Za odjemalce s trifaznim priključkom in priključno močjo nad 17 kW pa se delež za izračun obračunske moči zniža iz 62 na 52 odstotkov priključne moči iz soglasja za priključitev. Odjemalec, ki ima na primer priključno moč 22 kW, je imel do zdaj obračunsko moč 13,6 kW, po novem pa jo bo imel 11,4 kW. 


 

Prehodno obdobje za poslovne odjemalce

Ena od večjih sprememb se nanaša na uporabnike sistema s priključno močjo nad 43 kW, torej na poslovne odjemalce. Zanje prehodno obdobje, ko se morebitne presežne moči dodatno zaračunajo po obstoječi metodologiji ni veljalo, tako kot velja za gospodinjske odjemalce.

V agenciji so na podlagi analize učinkov ugotovili, da se določen del poslovnih odjemalcev še ni ustrezno prilagodil na spremembe, zato so tudi zanje zdaj uvedli prehodno obdobje, v katerem se jim presežna moč ne bo obračunala, če dogovorjene moči za leto 2025 ne bodo spremenili. Po novem bo prehodno obdobje veljalo od 1. januarja 2025 do 31. decembra 2025, torej eno in ne dve leti, kot velja za gospodinjske odjemalce. Spomnimo za gospodinjske odjemalce prehodno obdobje velja od 1. oktobra 2024 do 30. septembra 2026. 

Ker so nekateri uporabniki že spremenili dogovorjeno obračunsko moč za leto 2025, so med spremembe dodali tudi določbo, da lahko ti uporabniki že spremenjeno dogovorjeno obračunsko moč najpozneje do 20. januarja 2025 povrnejo na vrednost dogovorjene obračunske moči, ki jo je določil elektrooperater. S tem si zagotovijo, da jim presežnih moči ne bo treba plačati. 

Nižja minimalna dogovorjena moč 

Hkrati bo za poslovne odjemalce s priključno močjo nad 43 kW veljalo tudi, da se jim minimalna dogovorjena moč v časovnem bloku 1 zniža, in sicer iz 25 na 15 odstotkov priključne moči. Do zdaj je veljalo, da je bila najnižja dogovorjena moč odjemalca z na primer priključno močjo 55 kW, 13,8 kW, po novem pa bo lahko najnižja dogovorjena moč 8,3 kW. 

"S tem se zagotavljata nižji strošek iz naslova omrežnine kot tudi nižji prispevek za OVE. Odjemalcem, ki dosegajo izjemno nizke moči in imajo dogovorjeno moč določeno v višini minimalne moči, bodo imeli dogovorjeno moč določeno na novo z upoštevanjem nove minimalne moči," navajajo v agenciji in dodajajo, da bodo morali biti "odjemalci, predvsem tisti s sezonsko naravo ali pa odjemalci, ki v določenem obdobju ne bodo poslovali oziroma bodo poslovali v izjemno majhnem obsegu, pozorni na pravočasno spremembo dogovorjene moči."

Spremembe dogovorjene moči možne do 15. v mesecu

Spreminja se tudi rok, do katerega je treba sporočiti spremembo dogovorjene moči, kar ne velja le za poslovne, temveč za vse odjemalce. Če odjemalec želi spremeniti dogovorjeno moč le za en mesec, mora to dobavitelju ali elektrodistributerju ali prek portala Moj elektro javiti najkasneje do 15. v mesecu. Do zdaj je bil rok 8. v mesecu. Za spremembo so se na agenciji odločili, ker nekateri odjemalci do 8. v mesecu še ne prejmejo računa za oskrbo z električno energijo. 

Vse navedene spremembe bodo začele veljati 1. januarja 2025. 

katarina.n.mal@styria-media.si

Komentarjev 50
  • Toma 20:53 18.december 2024.

    Svoboda? DA za vlado in davke! Baje jim podpora narašča kar pomeni, da narašča število plesalcev s trajno poškodbo možganov ;-)

  • Jbl 20:12 18.december 2024.

    Ce so tolikl prepricani da na letni ravni ne bo drazje in naj bi bilo ceneje, potem naj prevzamejo odgovornost oz. Riziko in naj razliko plačajo iz lastnega žepa. Saj imajo polne malhe.

  • Jbl 20:01 18.december 2024.

    Da ne bo pomote od nekaterih. Nismo volili Goloba vsi. Točno se je vedelo kaj bo naredil, saj prihaja iz energetskega sektorja. On je že poskrbel zase za naprej v energetiki. Veliko bolje se je prej živelo. Sedaj so samo ...prikaži večo še bogati in obubožani. Gremo vsi na elektriko, na toplotne črpalke električna kolesa, avtomobili.. soncne elektrarne..... Prej je bila več kot 100 let elekte ima ok, sedaj pa kar naenkrat ni več.. Prepoved kurjenja drv, ker država od kmetov nima nič plačanega davka.