Zaradi sprememb pri obračunu omrežnine, ki veljajo od 1. oktobra, v ospredje prihaja moč, s katero električni porabniki obremenjujejo omrežje. Omrežja naj ne bi obremenili bolj, kot nam je z dogovorjenimi močmi v posameznem časovnem bloku določil elektrooperater.
Česa ne bomo uporabljali sočasno?
Zato je od zdaj pomembno, koliko električnih porabnikov uporabljamo sočasno, saj se njihove moči seštevajo. Pomembno je torej, da vsaj približno poznamo moči posamezne naprave oziroma gospodinjskega pripomočka. Tako bomo lahko ob sočasnem delovanju hitro sešteli, s kolikšno močjo obremenjujemo omrežje oziroma ali ga obremenjujemo bolj, kot bi ga smeli glede na dogovorjeno moč.
Premišljena uporaba električnih naprav v gospodinjstvu je najbolj pomembna v časovnem bloku 1, ker je takrat tarifa za omrežnino najvišja, celo štirikrat višja kot v bloku 2 in 18-krat višja kot v bloku 3.
Poglejmo primer: Elektrodistiributer je gospodinjstvu v bloku 1 določil dogovorjeno moč 6,1 kW. Te naj ne bi presegli, zato seštevek moči naprav, ki jih uporabljamo sočasno, naj ne bi bil višji od 6,1 kW.
Vendar naprave ne delujejo ves čas z maksimalno močjo. Vsaka naprava namreč z večjo ali največjo močjo deluje le toliko časa, dokler ne doseže želene temperature, potem pa ji moč pade.
Presežku dogovorjene moči se lahko izognemo tako, da na primer pečico prižgemo 15 minut kasneje kot indukcijski plošči, takrat ti dve ne bosta več delovali s polno nazivno močjo.
Medtem ko kuhamo, pazimo, da ne uporabljamo pomivalnega ali pralnega stroja. Tudi 1500-vatni sesalnik bo bolje uporabiti pred ali po kuhanju. Enako velja za močnejši sušilnik za lase.
Nazivne moči gospodinjskih aparatov so navedene na ohišju ali pa v tehničnih listih, za novejše modele jih najdemo tudi na spletu. Za marsikatero starejšo napravo pa tega podatka nimamo, zato smo pripravili seznam najpogostejših naprav in njihovih nazivnih moči.
Najpogostejše naprave in njihove nazivne moč
Kuhalna plošča (indukcija) od 2,5 do 11 kW
Kuhalna plošča (klasična steklokeramična) od 1,8 do 3,5 kW
Pečica od 1 do 3,8 kW
Mikrovalovna pečica od 0,6 do 1,5 kW
Grelnik za vodo od 1 do 2 kW
Opekač za sendviče od 0,75 do 2 kW
Pomivalni stroj od 0,5 do 2,8 kW
Hladilnik od 0,1 do 0,5 kW
Pralni stroj od 0,8 do 2,5 kW
Sušilni stroj od 0,5 do 2,5 kW
Sušilec za lase od 0,5 do 2,5 kW
Bojler od 1 do 3 kW
Sesalnik od 0,5 do 1,5 kW
Klimatska naprava običajno od 2,5 do 3,5 kW (lahko pa tudi precej več)
IR-panel od 0,2 do 2 kW
Toplotna črpalka od 2 do 15 kW
Polnilna postaja za e-avto od 2 do 11 kW
Uporaba v bloku z nižjo tarifo omrežnine
Nekatere od naprav zagotovo brez večjih težav uporabljamo v tistem delu dneva, ko veljajo bloki z nižjo tarifo omrežnine. Na primer avtomobil lahko polnimo ponoči, tudi pomivalni, pralni in sušilni stroj lahko zaženemo zvečer ali zgodaj zjutraj. Klasični električni bojler za toplo vodo lahko opremimo s časovnikom, ki bo poskrbel, da se bo aparat vključil le ponoči.
Najbolj natančne podatke o tem, kdaj in koliko z uporabo električnih naprav obremenjujemo omrežje, lahko dobimo na portalu Moj Elektro. Podatke lahko spremljamo za en dan nazaj.
Naredite enomesečni test
Oktobra v gospodinjstvu ne spremenite prav nobene navade. Aparate uporabljajte tako kot običajno. Potem pa sproti na portalu Moj Elektro, najbolje vsak dan, dokler se svojih ravnanj dobro spomnite, preverite, kako ste obremenili omrežje. Vse izstopajoče obremenitve, sploh tiste, ki so presegle dogovorjeno moč, analizirajte. Spomnite se, kaj ste v trenutku, ko je nastala konica, uporabljali. Tako boste najlažje in hitro ugotovili, katerih aparatov ne smete uporabljati sočasno.
To je zdaj to🥺 vse na elektriko brez alternative pa si pod kontrolo .😬 Do modernega sužnja te loči samo "klik" s strani elektro lobija, če boš neposluše.🤔
Je treba nafilat blagajno,ker plače zdravnikov,in javnih parazitov grejo v nebo
V 21.st. bom sedaj kuhal kosilo, najprej župo, pa jo pojemo, pol bom skuhal krompir, pa ga pojemo, nato bom popekel kakšen šnicelj, pa ga pojemo. Ko bomo kao to pojedli, pa prižgem pečico in spečem še kakšen kolač za… ...prikaži več priboljšek. Ko vse to naredimo in pojemo, si gremo umit zobe in gremo spat, kajti ura je že 22:30h.