Pod streho > Nepremičnine
47734 ogledov

Zasačil ga je na dvorišču, ob reakciji policije pa ostal brez besed

V ZDA in marsikje v Evropi je nedovoljen vstop na posest kaznivo dejanje. Pri nas ne, razen, če gre za poskus kraje ali zalezovanje.

Med najpogostejšimi motivi za najhujši zločin zoper življenje in telo, torej umor, so v Sloveniji sorodstveni in medsosedski spori, ti običajno zaradi zemlje. Pred tremi tedni smo poročali o tragediji v zaselku Podgora pri Trebiji v občini Gorenja vas-Poljane (na fotografiji), v kateri je umrl 64-letni Rudolf K. Njegov domnevni krvnik, 51-letni Peter P., naj bi   dal njemu in marsikateremu drugemu sokrajanu vedeti: "Jaz bom lahko hodil po tvojem, ti pa po mojem nikoli ne boš." Na svoje neograjene travnike je tudi postavil tablo "Privat. Prehod prepovedan."

Hudo kaznivo dejanje v ZDA

Prehajanje čez tuja zemljišča je sploh v številnih zveznih državah ZDA kaznivo dejanje, lastniki pa so v preteklosti zaradi "trespassinga" na nepovabljene obiskovalce tudi že streljali. V Evropi je tovrstno kršenje zasebne posesti, naj gre za neograjene parcele ali ograjena dvorišča, različno sankcionirano, ali sploh ne. V Veliki Britaniji na poziv oškodovanca posreduje policija, kršitelju pa grozi do štiri mesece zapora ali globa do 2100 evrov. Še strožji so Francozi, kjer je predpisana celo do enoletna zaporna kazen in do 15.000 evrov globe. Podobno kazen, do enega leta aresta, izrečejo tudi nemški sodniki, obsojeni mora tudi široko odpreti denarnico.

Policisti so ga mirno spustili

In kako je pri nas? Državljan je ta problem izpostavil na spletni strani predlagam.vladi.si: "V nedeljo sem prišel domov, odklenem ograjo, vstopim, in zagledam dva odrasla moška na dvorišču. Enemu je uspelo zbežati, drugega sem pridržal do prihoda policistov. Vprašal sem ga, zakaj je preskočil ograjo in prišel na mojo posest, pa je rekel, da si je tako želel in da to ni prepovedano. Mislil sem si, boš že videl, ko pridejo policisti. Toda ti so v resnici potrdili njegovo izjavo in ga mirno pustili oditi. Po novem kazenskem zakoniku ni kaznivo, če se ti sredi noči po dvorišču sprehaja neznanec. Mirno lahko preskoči ograjo in prebrska, če je kaj vrednega na dvorišču. Od njega bi lahko le zahteval odškodnino zaradi motenja, a je ta bizarno nizka. Poleg tega bi moral financirati tožbo, na koncu pa taki nimajo službe in jim nimaš kaj rubit."

Na ministrstvu za pravosodje so, nasprotno, prepričani, da je zakonodaja ustrezno urejena: "Kazenski zakonik v 141. členu določa kaznivo dejanje nedotakljivosti stanovanja, drugo lastnino oziroma premoženje pa pred posegi varuje pretežno v 23. poglavju, ki določa kazniva dejanja zoper premoženje. Med drugim gre za kazniva dejanja, ki določajo različne oblike tatvin, pa tudi kaznivo dejanje poškodovanja tuje stvari. Prav tako je lahko v zvezi z lastnino varovana tudi osebna integriteta posameznika – če bi na primer določena oseba na ograjenem dvorišču izvajala zalezovanje z opazovanjem, zasledovanjem ali vsiljivim prizadevanjem vzpostavitve stika in s tem povzročila prestrašenost ali ogroženost, bi bilo lahko podano kaznivo dejanje zalezovanja."

Po lastni pameti

Roko na srce, pa takšen zakon naše lastnine ne varuje v popolnosti. Po navajanju ministrstva za pravosodje torej v stanovanje ne sme nihče vstopiti nepovabljen, lahko pa se nemoteno sprehaja po našem dvorišču, dokler česa ne poškoduje, ukrade ali nas zalezuje. Lastnik, ki bi vsiljivca skušal odgnati s silo, bog ne daj z orožjem, pa je seveda v prekršku. V  trgovini z železnino je mogoče kupiti tudi tablo z napisom "Prepovedan prehod, privat zemljišče", a v čem je hasek? 

Komentarjev 66
  • arabo001 20:05 01.maj 2024.

    Torej, če "si sposodim" sosedov avto, to ni kaznivo, če izjavim, da ga imam namen vrniti.

  • munja 18:16 01.maj 2024.

    K meni bi čez ograjo prišli samo enkrat in najbrž nikoli več.

  • jakec1575 17:59 01.maj 2024.

    prepoved prehoda niso uzakonili ker bi polovico gorskih poti odpadlo. svoboda gibanja v gozdu, pri cemer ne smes delati skode, je se vedno najvecja svoboda. bi pa zelo povecal kazni za unicevanje tuje lastnine z motorji, kolesi, gobarjenje in druge sporte.