Čeprav v Ljubljani kronično primanjkuje stanovanj, slovenska prestolnica premore številne opuščene stavbe ali celo območja, ki jih je že zdavnaj povozil čas. Mnoge izmed njih so zavzeli brezdomci in ulični umetniki, ali pa so se s časom spremenile v hiše strahov, ki med naključnimi obiskovalci burijo domišljijo. Na takšne prizore ne naletimo le na obrobju prestolnice, temveč jih srečamo na vsakem koraku, pri čemer zloščeno središče mesta ni izključeno.
Usoda tovrstnih stavb je različna; nekatere še naprej neizogibno propadajo, določene čaka prenova in bodo dobile novo namembnost, spet druge so že porušili.
Na Oddelku za urejanje prostora MU MOL o preteklih načrtih lastnika Stare rižarne pojasnujejo: "Zemljišče leži v območju načrtovanega Občinskega podrobnega prostorskega načrta OPPN 287 Stara Rižarna. Lastniki zemljišč so se za izdelavo OPPN zanimali v letu 2012, ko smo tudi opravili informativne sestanke o pobudi za njegovo izdelavo. Ugotovili smo, da zaradi določil OPN MOL ID, ki določajo dostop do predvidenih novih objektov po zemljišču s parc. št. 1204/1, k.o. Bežigrad, ki je bil predmet denacionalizacijskega/sodnega postopka, z izdelavo OPPN ne začnemo."
Po besedah sogovornikov z MOL-a od tedaj s strani lastnikov ni bilo podane pobude za izdelavo OPPN, prav tako niso seznajeni z njegovimi investicijskimi namerami. "V skladu s predpisi je lastnik dolžan skrbeti za varnost in dobro stanje objekta," dodajo.
Prav tako je imel lastnik Ranko Đurić v načrtu izgradnjo stotih študentskih apartmajev za dvesto študentov, a je po več letih čakanja na spremembo prostorskih aktov načrt opustil. To bi se lahko spremenilo zgolj s sprejetjem OPPN, saj na območjih, kjer je predvidena izdelava OPPN, do njegovega sprejetja novogradnje niso dopustne.
Ko/če bi do tega prišlo, pa bile lastniku po zagotavljanju Oddelka za urejanje prostora MU MOL dopuščene dejavnosti, ki spadajo v območja namenske rabe Stanovanjske stavbe za druge posebne družbene skupine, z oznako SB, kot so denimo dom za starejše osebe, pogojno tudi varovana stanovanja, kakor tudi druge komplementarne dejavnosti. Na mestni občini sklenejo, da od lastnika pričakujejo pobudo za začetek izdelave OPPN.
Vprašanje je, kdaj (če sploh) se bo status rižarne spremenil. Velika zgradba z rumeno fasado tako že desetletja propada. Kljub birokratskim zapletom se Đurić ni dal in je zemljišče pred zgradbo leta 2022 izkoristil za gradnjo parkirišča.
Koliko pa je možnosti, da bi Rižarno razglasili za kulturni spomenik?
"O razglasitvah za kulturni spomenik odloča Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS). Pobudo za razglasitev lahko vloži vsak, ki ni nujno lokalna skupnost. ZVKDS pobudo preuči, ugotovi, ali nepremična poseduje potrebne elemente za razglasitev ter pripravi strokovne podlage, na podlagi katerih potem lokalna skupnost sprejme odlok o razglasitvi. Prav tako lahko ZVKDS ugotovi, da nepremičnina ni vredna razglasitve za spomenik lokalnega ali državnega pomena. Rižarna je sicer že vpisana v register dediščine pod register kulturne dediščine EŠD: 19846. Za stavbo velja pravni režim varstva stavbne dediščine," nam odgovorijo na Oddelku za kulturo MU MOL.
dezurni@styria-media.si
Porušt, saj ničemur ne služi.
"Rižarna je sicer že vpisana v register dediščine pod register kulturne dediščine EŠD: 19846. Za stavbo velja pravni režim varstva stavbne dediščine." To je pri nas evfemizem za zanemarjanje in najboljša garancija, da se bo zgradba sesula sama vase, če… ...prikaži več ji ne bodo že prej pomagali z rušilnimi stroji. In bo nastalo še eno skrpucalo po vzoru dvorca švalerburg za novobogataše brez okusa, katerih škornjev se še vedno držijo ostanki kravjega dreka.
Stavba , primerna za podiranje in gradnjo stanovanj, ki jih v Ljubljani krvavo primanjkuje !