Pod streho > Nepremičnine
27006 ogledov

Ljudje v vrsti za stanovanja, 227 skladovih pa praznih

Najemna stanovanja Nova Dolinska koper SSRS
Preverili smo, koliko najemnih stanovanj republiškega sklada je praznih in zakaj.

Medtem ko stotine prosilcev za javna najemna stanovanja zaman kandidira na javnih razpisih, ima republiški stanovanjski sklad kar nekaj stanovanj praznih. Kot je za Mladino povedala stanovalka z Raven na Koroškem, je sosednje skladovo stanovanje prazno že približno eno leto. Kot je še povedala, stanovanje obnavljajo, pa čeprav je blok praktično nov. 

Od skupno 5310 najemnih stanovanj je trenutno praznih 227, so nam povedali na skladu. "Število praznih stanovanj se dnevno spreminja, saj so nekatera v fazi priprave na razpis in oddajo, podpisa najemnih pogodb ter prevzema stanovanj s strani najemnikov, kamor spadajo tudi prevzemi stanovanj na novi lokaciji v Kopru." 

93 stanovanj je praznih zaradi obnove

V postopku izpraznitve in obnove, ki jo izvedejo pred nadaljnjo oddajo v najem, je 93 stanovanj. Poleg tega je 87 stanovanj vključenih v postopke odprodaje ali urejanja lastništva, kar vpliva na trenutno razpoložljivost. 

Dejstvo je, da so stanovanja, predvidena za prenovo, v določenih obdobjih prazna, kar je posledica različnih dejavnikov, pravijo na skladu. "Število stanovanj v postopku obnove se dnevno spreminja; trenutno je 93 praznih stanovanj po celotni Sloveniji v različnih fazah urejanja. Ta bodo predmet najema, odvisno od njihovega statusa, na primer izpraznitve stanovanj, prenove, izbire izvajalca, priprave za razpis javnega najema in podobno."

V stanovanjih, ki jih prejšnji najemniki izpraznijo, pred oddajo novim najemnikom opravijo različno obsežne obnove, ki so, kot navajajo na skladu, potrebne zaradi zelo različnih razlogov. Običajno gre za obrabo gradbenih elementov, denimo talnih oblog in inštalacij, v nekaterih stanovanjih so potrebne zgolj estetske osvežitve, kot so pleskanje. Med potrebnimi deli navajajo tudi tehnične posodobitve, kot so zamenjava ogrevalnega sistema, električnih napeljav ali vodovodnih inštalacij ali pa zamenjava kadi s prho.

"Na obseg posegov vpliva tudi doba uporabe stanovanj in dinamika potreb najemnikov. Stanovanja, zgrajena pred več desetletji, običajno zahtevajo obsežnejše posege," še pravijo na skladu. 

V novejših stanovanjih le vzdrževalna dela

Pri novejših stanovanjih je običajno treba izvesti le osnovna vzdrževalna dela, kot so brušenje in lakiranje parketa, slikopleskarska dela ter manjša popravila v kopalnici in na elektroinštalacijah. S tem zagotovimo, da stanovanje ostane funkcionalno in ne zahteva večjih posegov v naslednjih nekaj letih, pa odgovarjajo na vprašanje, zakaj obnavljajo relativno nova stanovanja. 

Prenove vedno izvajajo v praznih stanovanjih, torej med dvema najemoma, saj to omogoča nemoteno izvajanje del ter zagotavlja večjo kakovost in učinkovitost posegov.

Obnova poteka tudi eno leto

Predaja brezhibnih stanovanj naslednjim najemnikom je vsekakor pomembna, pa vendar, zakaj obnova, tudi če gre zgolj za vzdrževalna dela in osvežitve, traja več mesecev ali celo eno leto.  

"Postopke prilagajamo v okviru veljavne zakonodaje, da omogočimo učinkovito izvedbo, hkrati pa pri načrtovanju sledimo cilju zagotavljanja varnosti, trajnosti in dolgoročne uporabnosti posameznih stanovanj za prihodnje najemnike," odgovarjajo na skladu. 

V povprečju so stanovanja, predvidena za obnovo, prazna od šest do 12 mesecev, kar je odvisno od obsega del in kompleksnosti postopkov. "Pomemben dejavnik, ki vpliva na dolžino postopkov, je način izbire izvajalca del. Ta poteka prek javnega naročanja, v primeru manjših obnovitvenih del, pa prek pooblaščenega upravnika stanovanja."

Težave z izbiro izvajalcev in njihovo izvedbo

V praksi pa se pojavljajo težave, saj je, kot pravijo, razpoložljivost izvajalcev omejena, soočajo pa se tudi z zamudami pri izpolnjevanju rokov in podobno. "Postopek izbire izvajalca je dolgotrajen zaradi potrebnih postopkov ter razpoložljivosti in zmogljivosti izvajalcev, ki jih je treba ves čas skrbno usklajevati."

Ko je posamezno stanovanje pripravljeno za obnovo, strokovne službe sklada stremijo k temu, da se delo izvede čim hitreje in kakovostno, saj je po njihovih besedah glavni cilj, da se stanovanja čim prej ponovno ponudijo v najem. 

Stroški za manjše ureditve so približno do 5000 evrov, medtem ko lahko celovite prenove dosežejo stroške tudi do 25.000 evrov. Višina najemnine za stroškovna stanovanja se po obnovi ne spremeni.

katarina.n.mal@styria-media.si

Komentarjev 25
  • Kmodri_ 20:09 03.januar 2025.

    Naj gredo v geta bakrenih in si postavijo hišo!

  • alex01 19:56 03.januar 2025.

    Tko nas nategujejo. Stanovanja morajo biti prazna za "naše". Medtem pa uporabniki, ki živijo drugje, ta stanovanja oddajajo na trgu kot da so njihova. Sklad oz. oba Sklada pa lažete, da nimata stanovanja v teh naseljih. Metodologije dodeljevanja pa tudi ...prikaži več ne razkrijejo. Pravila in dodeljevanje tock so pa vsakič drugacna.

  • Avatar Slayer
    Slayer 19:40 03.januar 2025.

    Dragi moji,nategujejo vas tako po levi kot desni,ampak 1x ovca zavedno ovca!!!