V prvih dneh oktobra lahko sejemo motovilec, najbolje v vrste, da ga bomo spomladi lahko okopali, in zimske solate, tudi rukolo. Vsi so prezimni, zato jih ni treba zastirati oziroma pokrivati.
Z gredic pa pospravimo plodovke, izkopljemo korenovke in gomoljnice, pustimo pa kapusnice, por, peteršilj, radiče, blitvo, endivijo. Vsi prenašajo nizke temperature, zato jih je na vrtu pametno pustiti čim dlje oziroma do prve zmrzali. Ta pa ne bo škodila brstičnemu ohrovtu, prezimnemu poru, peteršilju in blitvi, ki jih bomo lahko pobirali tudi pozimi.
Prazne grede prekrijemo z zastirko
Prazne gredice, če na njih nismo sejali rastlin za zeleno gnojenje, prekrijemo s plastjo zastirke iz slame, posušene trave, listja ali ostankov vrtnih rastlin. Zemljo bo varovala pred vremenskimi vplivi, ki jo poškodujejo. Pod zastirko pa ta spomladi ne bo zbita in premočena, hkrati pa zastirka na gredi propada in bogati zemljo, saj se tudi iz nje ustvarja humusna plast. Grede bomo tako veliko hitreje in lažje pripravili za novo rastno sezono.
Premečemo kompostni kup
Marsikdo oktober izkoristi za prekopavanje gredic in gnojenje s hlevskim gnojem. Pri tem se je treba držati pravila, da s hlevskim gnojem gnojimo največ četrtino gredic, na katerih bodo drugo leto rasle najbolj požrešne zelenjadnice. Če se odločite za gnojenje zdaj, morate hkrati že načrtovati kolobar za prihodnje leto. Uporabite uležan gnoj in ga zadelajte v tla, kar pa ne pomeni, da morate nujno gredico tudi prekopati. Zakaj se je prekopavanju tal bolje izogniti oziroma v katerih primerih ni druge rešitve, smo že pisali.
Še na nekaj vrtičkarji oktobra ne smemo pozabiti. To je kompostni kup. Tisti, ki ste kup sestavili aprila, ga morate zdaj premetati in prezračiti, mu po potrebi dodati suhe snovi, saj je bilo zadnje obdobje precej deževno. Drugi pa boste kompostni kup sestavili zdaj.