Ta neobičajna vila, potopljena med skali, je projekt, ki temelji na odnosu narave in arhitekture, pod katerega sta se podpisali dve hrvaški arhitektki.
Villa Kuk je posebna v več pogledih, med njimi pa zagotovo izstopa nenavadna arhitekturna ideja, ki jo neločljivo spaja z dalmatinskimi pečinami , ki se tipično dvigajo nad morsko obalo. Ja, vila je nastala na mestu nekdanje restavracije na vrhu pečine, v okolici Makarske v hrvaški Dalmaciji.
Marijan Katić
Arhitektura, pod katero sta se podpisali Branka Juras in Lorena Posinković, je rekonstrukcija in nadgradnja, potopljena med dve ogromni skali na strmini 110 metrov nad morsko gladino. V arhitekturni zasnovi luksuzne vile, ki sta ji dodali novo etažo, sta združili sodobnost, hedonizem in ambient trde narave Podbiokovljega.
Zahodna in vzhodna stran vile sta povezani z naravnima stenama, ki tvorita del interierja. Tudi severna fasada se z materialom in barvo ujema s kamnitim masivom, edina odprtina v njej pa so vhodna vrata. Tako sta opazovalcu vidni le južna in severna fasada, prizor, ki je v arhitekturi redko viden, ko gre za individualne stavbe.
Marijan Katić
Južno pročelje je izdatno zastekljeno, da bi vila lahko vpila kar največ svetlobe, neba in morja. Hkrati pa je vila povsem skrita pred nezaželenimi pogledi. Z južne strani je vidna le z morja, torej se ji morate približati s plovilom, saj je edini dostop po kopnem možen le s severne strani, kjer nekoliko stran poteka magistralna cesta.
Arhitektura
Pod streho
Slovenske hiše, po katerih se zgledujejo tudi v tujini
Marijan Katić
Prvotno sta bila v stavbi klet in pritličje, na strehi pa terasa prejšnje restavracije. Zaradi spremembe v luksuzno vilo, sta ji arhitektki dodali še novo etažo, razširili prej zametani del kleti ter atrij, s katerim sta povečali osvetljenost notranjosti. Kljub temu višina vile ne presega višine skalnatih sten.
Marijan Katić
Notranjost vile je zasnovana minimalistično, v menjajočih se odtenkih sive in bele, poudarek pa dajo sklani zidovi, med katere je ujeta, ter majhna območja z rastlinjem, ki so delno zunaj, delno notri.
„Bistvo mojega pristopa k vsakemu arhitekturnemu izzivu je zaves o močni povezanosti narave in človeka. S spoštovanjem nadgrajujem danosti narave in okolja, prisluškujem organskemu svetu, ki nas obkroža. „Berem“ kamen, les, zapise narave, z veliko občutljivostjo in jezikom arhitekture ustvarjam nove odnose,“ je za 24sata.hr povedala Branka Juras.
Spomnim se te restavracije iz starih dobrih časov. In dopustov v Makarski. No, ni bila to neka huda restavracija. Vse skupaj je bilo majhno. A imela je božanski razgled in dobro kavo.
Spomnim se te restavracije iz starih dobrih časov. In dopustov v Makarski. No, ni bila to neka huda restavracija. Vse skupaj je bilo majhno. A imela je božanski razgled in dobro kavo.
Kakšen presežek neki. Rana v naravi. Poden.
Vuau!!!! To pa je hiša! Hribi s pogledom na morje. Dobro, da nimam denarja, me ne rabi skrbeti, da bi mi jo kdo pred nosom zmaknil.