Pod streho > Gradimo & obnavljamo
7403 ogledov

Primer, kako zaščititi montažno hišo med sestavljanjem pred neurjem

Hiša Marles
1/11
arhiv Gregor
Projekt hiša je v eni od ključnih faz, minuli vikend so jo postavili. Tudi nevihte, ki so divjale v Domžalah in Kamniku, jim niso prekrižale načrtov.

Nataša in Gregor si lahko končno predstavljata, kako bo njuna hiša videti na parceli. Vsi konstrukcijski elementi, ki so jih izdelali v Marlesovi proizvodnji, so sestavljeni in povezani. Na parceli že stoji hiša.

Zagotoviti je treba prostor za vlačilec in dvigalo

Potem ko je vodja gradbišča iz Marlesa pregledal temeljno ploščo in potrdil, da je izvedena skladno z načrti in standardi, da je ravna in je ni treba podlagati, je na parcelo pripeljal tovornjak vlačilec, na katerem so bili naloženi vsi elementi hiše, z vgrajeno toplotno izolacijo, delno izdelano fasado, vgrajenimi okni in drsnimi vrati ter zunanjimi policami in začasno kritino. „Pravi izziv je bil, kam parkirati vlačilec in kam dvigalo, ki posamezne elemente, najdaljši v dolžino merijo več kot sedem metrov, dviguje in postavlja na talno ploščo. Ni šlo drugače, kot da smo se s prijaznim sosedom dogovorili, da lahko stoji na njegovem parkirišču,“ Gregor pojasni manjši zaplet.  

Hiša Marles | Avtor: arhiv Gregor arhiv Gregor
Hišo so zlagali kot lego kocke

Nekaj časa je vse potekalo kot po maslu. „Marlesovi delavci, trije ali štirje so montirali hišo, eden je upravljal z dvigalom, eden je bil na vlačilcu, da je pripenjal prave dele, so hišo sestavljali kot lego kocke. Vsi elementi, zunanje in notranje stene ter strešni elementi, so označeni, ekipa, ki je postavljala hišo, pa je bila tako uigrana, da je obod pritličja s predelnimi stenami in stropom vred postavila v nekaj urah.“ 

Hiša Marles | Avtor: arhiv Gregor arhiv Gregor
Naslednji dan so podobno kot pritličje, postavili še nadstropje, sledilo pa naj montiranje ostrešja. „Če bi šlo vse po načrtih, bi bila hiša s streho vred postavljena in tudi zaščitena v dveh dneh, a se je vreme odločilo drugače.“ Napovedane so bile nevihte, vodja gradbišča in nadzornik, ki je v teh dneh postavljanje hiše budno spremljal, na gradbišče je prišel enkrat ali celo dvakrat na dan, sta bila ves čas povezana z vremenoslovci. „Tako je padla odločitev, da dela prekinejo, ko je bilo postavljeno nadstropje. Če bi jih nevihta ujela sredi izvedbe ostrešja, hiše ne bi mogli tako dobro zaščititi, kot so jo.“

Hiša Marles | Avtor: arhiv Gregor arhiv Gregor
Delo je ustavil dež, hišo je bilo treba zaščititi

Zaradi nestanovitnega vremena, so postavljeni del hiše vsak dan temeljito zaščitili s ceradami, da se ne bi zmočila toplotna izolacija. „Tako je kljub hudemu nalivu, ki smo mu bili priča v Kamniku, takrat ko je v Domžalah in okolici divjalo neurje in klestila toča, hiša znotraj ostala suha kot poper. Zunanji del je že tako ali tako zaščiten pred dežjem, tudi več mesecev, zato zaključni sloj fasade ni treba narediti tako, ko hišo postavijo.“

Po nalivu, je stanje hiše preveril tudi nadzornik in graditeljema zagotovil, da so Marlesovi monterji zelo dobro poskrbeli za zaščito pred namočenjem in dolgotrajno vlago, ki bi sicer lahko prodrla v konstrukcijo.  V tem primeru bi bilo treba pregledati stanje toplotne izolacije in jo po potrebi zamenjati. Les pa je že obdelan in neobčutljiv na dež. 

Hiša Marles | Avtor: arhiv Gregor arhiv Gregor
Bilo je zelo stresno, a se je dobro izšlo

„Že en teden prej je bilo zelo slabo vreme z večdnevnimi nevihtami, zato sem na zahtevo nadzornika prvotni dogovorjen termin postavljanja hiše prestavili za en teden. Priznati moram, da je bilo vse skupaj zelo stresno, vsaj dvakrat na dan sem preverjal napovedi, spremljal radarsko sliko padavin. V Marlesu so me že prej sicer pomirili, da jim še nikoli dež ni zamakal od znotraj, ker hišo vedno pravočasno zaščitijo. Načeloma sem jim 100-odstotno zaupal, a če bi lahko, bi bilo bolje, če bi ujeli tri dni povsem suhega vremena, to bi bilo idealno.“ 

Vse skupaj se je kljub vremenu in začetnim zapletom s parkiranjem vlačilca izšlo dobro. Lahko pa bi bilo tudi drugače, zato Gregor vsem graditeljem montažnih hiš priporoča, „da izberejo izvajalca, ki mu zaupajo in za katerega vedo, da bo poskrbel za hišo, tudi če se ulije kot iz škafa. Če bo treba prestaviti načrtovani datum montaže, je to treba sporočiti pravočasno, sicer lahko nastanejo nepričakovani stroški, če je tovornjak že naložen in mora tako čakati na nov datum, ali pa ga morajo raztovarjati.“

Hiša Marles | Avtor: arhiv Gregor arhiv Gregor
O postavljanju hiše obvestite sosede

Zelo pomembno je tudi, da ves čas z izvajalcem sodeluje nadzornik, ki preverja, ali dela potekajo skladno z načrti in to tudi potrdi. „Nič manj pomembno pa ni, da o načrtovanem postavljanju hiše obvestite tudi vse sosede, jih opozorite, da bo pripeljal vlačilec z dvigalom, se z njimi dogovorite za morebitno parkirišče.“ 

Hiša zdaj čaka na naslednje izvedbene faze, najprej bo na vrsti vgradnja prezračevalnega sistema z rekuperacijo, potem elektroinštalacije in vodovodna napeljava, pa pokrivanje strehe s strešniki. Tudi ta dela bomo spremljali. 

Montažna hiša Marles Spremljamo gradnjo Pod streho Toliko stane manjša pasivna hiša


 

Komentarjev 5
  • Avatar Pattiosta
    Pattiosta 00:18 10.avgust 2020.

    Dobrodošli v najboljšem erotičnem klubu -- www.Sextis.fun

  • TistoPravo 22:23 09.avgust 2020.

    Super bo...sm še pri okolici bodita pozorna, pa če je treba še drenažo pod temeljne dat po tisti smeri kamor teren pada proti temeljni plošči...no sj verjetno sta seznanjena s tem

  • Albatroz 14:51 09.avgust 2020.

    Kje so tisti dobri stari časi ko se je z rala cela žlahta in so naredili hišo od temeljev do strehe vsak je vedel kaj je najboljše in še vedno je bilo nekaj zraven za ziher, dan danes pa te ...prikaži veče vsaki privatnik oprhari da čim manj dela to so naši gradbeni zakoni ki jih pišejo tisti ki so videli opeko samo v tv oglasu in verjamejo v mojstra miha