Slovenija
11 ogledov

SIS II prihodnje leto

Menim, da bi Hrvaška morala postati članica EU že leta 2010, je izjavil italijan Žurnal24 main
Med junijem in septembrom 2009 naj bi države članice schengenskega območja prevzele informacijski sistem druge generacije (SIS II), je sporočil minister Dragutin Mate.

Na neformalnem srečanju na Brdu pri Kranju so se ministri članic EU in evropski komisar za pravosodje, svobodo in varnost Franco Frattini strinjali, da bo treba razviti "nekakšno stikalo med SIS I in SIS II", za kar je potrebno določeno prehodno obdobje in testiranje sistema. Politični nadzor nad uresničevanjem sistema in testiranjem naj bi imele Nemčija, Portugalska, Francija, Švedska, Češka, Nizozemska, Italija, Avstrija in Slovenija.

"Razvili bomo politični monitoring na podlagi izkušenj, ki jih imamo iz monitoringa v SIS I. Poleg pa bomo imeli naše strokovnjake, ki bodo izvajali in imeli pregled nad tem, kako testiranja potekajo, da bi lahko morebitne napake čim hitreje in čim bolj učinkovito odpravili," je še povedal Mate.

PNR prihodnje leto
Ministri so se strinjali, da je sistem posredovanja podatkov o letalskih potnikih (PNR) potreben in da bo pri njegovem razvoju treba sodelovati z Evropskim parlamentom. PNR bi lahko po najbolj optimističnih napovedih začel delovati v prvi polovici leta 2009, je povedal minister Mate.

 Svoje izkušnje s sistemom PNR ter rezultate pri preprečevanju terorizma je predstavila Velika Britanija.
© BOBO

 
Frattini meni, da je tak sistem potreben zaradi širitve schengenskega območja, ki omogoča neomejeno gibanje znotraj tega območja. Posebej pa je izpostavil dejstvo, da je treba ohraniti ravnovesje med zbiranjem podatkov za zagotavljanje varnosti in spoštovanjem pravic državljanov.

Romunija in Bolgarija skupaj v schengen

Ministra Romunije in Bolgarije sta podpisala deklaracijo o skupnem vstopu v schengensko območje leta 2011.
"Naš ciljni datum je marec 2011. To je ambiciozen, vendar dosegljiv cilj," je po podpisu dejal bolgarski notranji minister Rumen Petkov . Oba ministra sta potrdila ciljni datum in povedala, da priprave na ta korak že potekajo.

Minister Mate je bil pri napovedih o vstopu Romunije in Bolgarije v schengen previdnejši. Podpisana deklaracija je le začetek poti, na kateri morata obe državi izpolniti določena merila, na podlagi katerih se sprejme odločitev o vstopu. Mate pričakuje, da se bo to zgodilo leta 2012.

Minister Mate je povedal, da bodo začeli pripravljati načrt o vstopu Romunije in Bolgarije v schengensko območje. © BOBO

 

Za sodelovanje na področju azila

"Vsi sogovorniki so izrazili podporo praktičnemu sodelovanju med članicami na področju azila," je po razpravi dejal Mate. Napovedal je, da bo slovensko predsedstvo predstavilo točke, s pomočjo katerih bo Evropska komisija pripravila predloge za nadaljnje delo. Evropski komisar za pravosodje, svobodo in varnost Franco Frattini pa je pojasnil, da se med članicami EU "veča konsenz, da potrebujemo urad, ki bi izboljšal sodelovanje" med članicami na področju azilne politike. Omenjeni urad naj bi po Frattinijevih besedah državam zagotavljal tehnično svetovanje in pomoč ter izobraževanje.

Skupni portal za članice EU
V izdelavi je že študija o izvedljivosti, ki bo predstavljena julija hkrati z akcijskim načrtom za prihodnji korak v skupni evropski azilni politiki, je še pojasnil komisar. Na vprašanje o tem, kakšni bodo skupni standardi članic EU na področju azila, pa je Frattini odgovoril, da je o podrobnostih še prezgodaj govoriti. Portugalski notranji minister Rui Carlos Pereira pa je med ukrepi omenil oblikovanje skupnega portala z informacijami za članice Unije. Članice EU naj bi v skladu z načrti, ki jih je Evropska komisija predstavila v julija lani objavljeni zeleni knjigi o vzpostavitvi skupnega evropskega azilnega sistema, skupen azilni sistem vzpostavile do leta 2010.

Kako še bolje zavarovati zunanje meje?
Evropski komisar Frattini je na novinarski konferenci na Brdu tudi napovedal, da bo februarja predstavil paket ukrepov, ki naj bi z uporabo novih tehnologij pripomogli k boljšemu varovanju zunanjih meja EU. V Avstriji in Nemčiji ugotavljajo, da se je po razširitvi schengna konec lanskega leta povečalo število beguncev z območja nekdanje Sovjetske zveze, ki so v ti dve državi prišli iz novih članic schengna. Kot je ob prihodu na srečanje pojasnil Frattini, so prav razlike med članicami EU glede azila razlog za takšne probleme, ki jih bo s skupno azilno politiko
mogoče odpraviti.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.