Ob dnevu spomina na mrtve so po vsej državi in zamejstvu potekale spominske in žalne slovesnosti. Drnovšek se slovesnosti na Žalah ni udeležil.
Ob dnevu spomina na mrtve, državnem prazniku, so po vsej Sloveniji in tudi zamejstvu potekale številne spominske in žalne slovesnosti. Dan vseh svetih je katoliški praznik, ki ga praznujejo povsod po svetu, v čast in spomin vseh svetnikov. Za današnji dan je značilno obiskovanje grobov in udeležba pri cerkvenih obredih oziroma spominskih slovesnostih na vojaških grobovih in pokopališčih. Na praznik vseh svetih so potekale maše po vseh slovenskih župnijah ter molitve za verne rajne v cerkvah in na pokopališčih.
Molitev za tiste, ki so darovali življenje
|
Kot je med obredom, pri katerem so nadškofu pomagali tudi vojaški vikar Jože Plut , evangeličanska duhovnica Vladimira Mesarič in policijski vikar Janez Novak , dejal Uran, je molitev namenjena tako tistim, ki so v vojni za Slovenijo darovali življenja, kot tudi tistim, ki počivajo na tamkajšnjem pokopališču. "Kar je velikega, rodi trpljenje, je napisal naš pesnik Ciril Vipotnik. In to velja za vsa področja našega življenja, saj človek po stiskah in preizkušnjah postaja mnogo večji kakor pa po vseh radostih sveta," je dejal Uran.
Po njegovih besedah so stiske in trpljenje položene tudi v temelje naše državne samostojnosti in neodvisnosti: "To trpljenje so nedolžne žrtve, ki hvala bogu niso bile številne. Kljub temu pa vemo, posebej domači od teh žrtev, da je vsako življenje dragoceno in nezamenljivo. Zato se jih danes spominjamo in se jim zahvaljujemo za največji dar, ki so ga položili na oltar domovine." Po Uranovih besedah je prav ta dar, ki so ga domovini darovali padli, obveza za vse nas, "da vsak na svojem mestu odgovorno izpolni svojo nalogo za skupno dobro, za našo samostojnost, ki smo jo dosegli pred 16 leti in jo moramo ohranjati in utrjevati" .
Drnovšek zaradi slabega počutja odpovedal obisk Žal
|
Praznik, povezan z dnevom vernih duš
Prvi november pa je tudi cerkveni praznik. Katoliška cerkev 1. novembra obhaja namreč slovesni in zapovedani praznik vseh svetnikov. Na vzhodu je Cerkev praznik obhajala že v četrtem stoletju, kasneje pa se je praznovanje razširilo tudi v zahodno cerkev. Sprva se je z javnim čaščenjem spominjala samo mučencev, ki so se jim pozneje pridružili tudi svetniki. Ker je število mučencev naraščalo, se je cerkev odločila za poseben spominski dan, ko naj bi se spominjali vseh mučencev skupaj.
Povečan promet okoli pokopališč
Zaradi dneva spomina na mrtve je v okolici pokopališč povečan promet. Tako je zaradi praznikov v Ljubljani v okolici Žal in v Mariboru v okolici pokopališča Pobrežje spremenjena prometna ureditev. Prometna ureditev je spremenjena tudi v okolici pokopališč v ostalih večjih krajih.