Volvo in nizozemski HartslagNu, osrednja državna organizacija za nujne posredovalce, sta začela skupni projekt, ki naj bi pripomogel k še dodatnemu preživetju ljudi, ki doživijo srčni zastoj.
Mreža AED naprav oziroma defibrilatorjev, ki lahko pomagajo pri zastoju srca, je sicer na Nizozemskem precej bolje razvita kot v Sloveniji, vseeno pa so tudi pri njih siva področja, kjer je teh pomembnih naprav premalo oziroma je v primeru zastoja srca do najbližje predaleč.
Nizozemsko predstavništvo Volva se je odločilo, da bo v testni fazi 20 lastnikov izurilo za prve posredovalce in njihove avtomobile opremilo z AED napravo, spravljeno v kovčku v prtljažniku. Če bo dispečerski center 112 javil, da v bližini enega od teh voznikov nekdo potrebuje pomoč zaradi zastoja srca, bo avto samodejno pripravil navigacijo, da bo voznik čim hitreje na cilju in z napravo AED in znanjem pomagal pri oživljanju.
Bistvena je takojšnja masaža srca, AED ključ do uspeha
Pri zastoju srca je pomembna vsaka minuta. Največja možnost preživetja je, če oživljanje prisotni začnejo takoj, vsaj znotraj prvih šestih minut. Bistvena je masaža srca, še posebej pa so koristne naprave defibrilatorji, ki zmorejo z električnim impulzom povrniti srce v normalen utrip. Uporaba defibrilatorja je sicer zelo preprosta, le vedeti je treba za pravilen postopek.
Nedavni primer o tem, kako lahko AED reši življenje, je bil tudi v Sloveniji. Moški je na Celovški cesti v Ljubljani doživel srčni zastoj. Prav v tistem času je po naključju mimo pripeljal reševalec Reševalne postaje Škofja Loka, ki ni bil v službi, a je imel v svojem zasebnem avtu vseeno defibrilator.
Reševalec je takoj pristopil in ker moški ni dihal in ni imel utripa, uporabil defibrilator. Poleg tega so začeli še z masažo srca in moškega oživili ter mu rešili življenja.
dezurni@zurnal24.si