Čeprav zakon o pravilih cestnega prometa jasno določa, da se morata voznik ali učitelj vožnje med vožnjo vzdržati vseh ravnanj, ki bi zmanjševala njuno slušno ali vidno zaznavanje ali zmožnost obvladovanja vozila, marsikdo med vožnjo še vedno rad prižge cigareto.
A tudi kajenje je poleg telefoniranja, uživanja hrane in pijače, lepotičenja, branja, pisanja SMS sporočil in podobno, med vožnjo prepovedano. To jasno določa 35. člen zakona o pravilih cestnega prometa, trdijo na ministrstvu za infrastrukturo.
Globa, predvidena za kršitev te določbe, pa ni nizka - gre za kazen v višini 250 evrov ter sankcijo treh kazenskih točk.
Zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov pa določa, da tudi sopotniki ne smejo kaditi, če je v avtu prisotna mladoletna oseba: "Z globo 250 evrov se kaznuje posameznik, če kadi oziroma uporablja tobak, tobačne izdelke in povezane izdelke, razen tobaka za žvečenje in tobaka za njuhanje, v vseh vozilih v navzočnosti oseb, mlajših od 18 let."
Avto, v katerem so kadili, je na trgu vreden manj
Ne le to - kot smo že pisali, avto, v katerem so kadili, vonj takoj izda. Težava je, da se je vonja po cigaretnem dimu praktično nemogoče znebiti. Dim se skozi leta zažre v tkanino, obloge in preproge, zato ga ne more dokončno odpraviti niti večkratno globinsko čiščenje. Kupci avta morajo biti posebej pozorni, če ogledovani avto nadpovprečno diši po osvežilcih zraka, s katerimi želi preprodajalec zakamuflirati zgodovino. Avto, v katerem so kadili, boste tako povprečno prodali za 10-20 odstotkov ceneje.
A dihanje v svojem avtu je dovoljeno? debili
Kaj vse ne storijo,da na lahek način kradejo denar iz žepov ljudi-raje naj kaznujejo vse tiste na oblasti,ki pred volitvami obljubljajo gradove v oblakih,potem pa skrbijo le za svoje riti in so zato še dobro plačani.....
Kaj se gredo, sedaj bi še «pušenje» kazensko preganjali.