Tako vsaj so ugotovili na YouTube portalu Stats Media, kjer so na podlagi statistike o tem, kako se je v prvih letih enaindvajsetega stoletja gibal promet potnikov na svetovnih letališčih, pripravili zanimiv video. Podatke so pri Svetovnem svetu letališč.
Namesto ameriških azijska letališča
Gotovo ni presenetljiv podatek, da je med prvimi petnajstimi v tem obdobju največ ameriških, dobro pa se držijo tudi največja evropska letališča. Prav tako ni presenetljivo, da so v dvajsetih letih marsikatero tradicionalno ameriško ali evropsko letališče s seznama izpodrinila azijska. Presenetljivo pa je, da ves čas na prvem mestu trdno ostaja mednarodno letališče Hartsfield Jackson v ameriški Atlanti, čez katerega se je leta 2018 sprehodilo kar 107 milijonov potnikov. Leta 2001 jih je bilo 80 milijonov.
Za uspeh Atlante je več vzrokov. Prvi je gotovo ta, da na letališču domuje letalska družba Delta, ki kot ena največjih letalskih družb na leto prepelje okrog 180 tisoč potnikov. Atlanto dnevno zapusti okrog 1.000 Deltinih letal, ki letijo v 225 mest in prav preko Atlante povezujejo med seboj tudi ostale linije. Delta namreč prepelje kar 75 odstotkov potnikov, ki se ustavijo v Atlanti.
Dober položaj in lepo vreme
To je morda največji, nikakor pa ne edini razlog za uspeh letališča v Atlanti. Velja tudi to, da ima prestolnica ameriške zvezne države Georgie dober geografski položaj. Več kot 80 odstotkov Američanov je namreč od Atlante oddaljeno največ dve uri poleta, vreme pa je večinoma lepo, kar pomeni manj zamud in odpovedanih poletov. Kar 85 odstotkov poletov naj bi bilo brez zamude.
Poleg tega v bližini ni drugih zares velikih letališč, kar pomeni, da Atlanti nihče ne poskuša vzeti pravic v zračnem prostoru. Ker lahko ponudi več poletov in gotovost, da bodo ti lahko tudi zares in pravočasno izvedeni, je Atlanta zanimiva tudi za nizkocenovne letalske družbe.
Učinkovita organizacija
Poleg tega je letališče v Atlanti kljub velikanskemu prometu tudi zelo učinkovito, tako finančno kot tudi organizacijsko in prometno. In njegovi lastniki vsako leto veliko denarja vložijo v to, da bi takšno tudi ostalo in da do zastojev res pride le ob izrednih situacijah. Ena takšnih je denimo bila februarja 2014, ko sta moštvi New England Patriots in Los Angeles Ramps igrala tekmo Super Bowla, po njej pa je na letala navalilo kar 102 tisoč ljudi, ki so morali na varnostnih pregledih čakati kar dve uri.
Letališče ob običajnih dnevih sicer takšnih težav nima, saj je 275 tisoč potnikov, ki ga obiščejo dnevno, večinoma prehodnih, kar pomeni, da jim ni treba iti čez varnostni pregled.