Avto
15 ogledov

Ne odhajajte na pot, če ni nujno!

Toča Jaka Dimc
Policija opozarja, da zaradi napovedane hude ure raje ostanite doma. Če ste na cesti, se nikar ne ustavljajte pod nadvozi ali v predorih. Zaščitite parkirane avtomobile.

Temperature do 40 stopinj Celzija so razgrele ozračje, Slovenijo pa danes čaka ohladitev s padavinami. Možnost toče ni velika, pravijo vremenski prognostiki, a avtomobile preventivno pospravite v garaže ali jih zaščitite že prej.

Policija voznike opominja, da je zaustavljanje pod nadvozi in v tunelih prepovedano in zelo nevarno.

 

Odeja ne bo dovolj

Veliko ljudi za zaščito vozil poskrbi šele v zadnjem trenutku ali ko začne klestiti toča, za to pa pogosto uporabljajo tudi odeje ali kartone. S tem lahko tvegajo hude poškodbe.

Prekrivanje z odejami pride v poštev le, če nimate druge alternative. Problem pri odejah je poleg nezadostne zaščite tudi v pritrditvi, saj točo in deževje po navadi spremlja tudi veter, ki odejo odnese z mesta namestitve, s čimer izniči raven zaščite, ki jo daje. Še pomembneje je, da pri toči pazite na glavo, vse drugo je popravljivo.

Na trgu številni izdelki

Na trgu je veliko pregrinjal, ki ne omogočajo optimalne zaščite pred točo, predvsem pred veliko točo, ki ja danes vse pogostejša. Med zaščitami gre največkrat za ponjavo, ki jo uporabnik po potrebi v slabi minuti razprostre čez karoserijo. Največkrat uporaben material je najlon, pod katerim je všita podloga iz pinjenega polietilena, dražji sistemi pa imajo še mehurčkasto folijo in tylen. Ta namreč dajeta večjo zaščito predvsem pri močnejših padavinah. Na trgu so razširjene tudi že mreže, ki so razprostrte na samostoječi konstrukciji iz aluminija.

Cene zaščite se začnejo pri nekaj deset evrih, kolikor stanejo podloge, ki jih umestimo pod kakršnokoli ponjavo. Cene sistemov, ki že imajo všito podlogo, se gibljejo okoli sto evrov, izdelki po meri pa lahko stanejo tudi več kot 300 evrov. Pri nakupu je treba biti pozoren tudi na sistem pritrjevanja, saj so ponjave rade tarče nepridipravov. Skoraj nobena sicer ne daje stoodstotne zaščite pred tatovi, vseeno pa mora imeti sistem vsaj osnovno zaščito. Mreže na primer imajo varovalo v obliki obložene jeklene vrvi, ki jo po namestitvi preprosto zaprete v vozilo.

Ustavite na primernem mestu

Ko vas med vožnjo ujame toča, je ključnega pomena, da vozilo ustavite varno in na za to primernem mestu. Ustavljanje pod nadvozi in v predorih ter na avtocesti je kaznivo in lahko resno ogrozi človeška življenja, tudi vaše. "Če nas med vožnjo zajame hudo neurje, moramo ravnati prisebno," opozarjajo strokovnjaki za varno vožnjo. Zato poskrbite, da bo vaša varnost in varnost drugih v prometu optimalna, preden začnete razvijati ponjavo. Pomembna alternativa pa je še vedno primerno zavarovanje, ki vam lahko prihrani marsikatero skrb in stroške.

Predvsem pa je napačna miselnost, da je ob škodnem primeru z uveljavljanjem zavarovanja veliko dela. Dela je povsem enako, kot če avta nimate zavarovanega, stroški z odpravljanjem pa lahko sežejo tudi močno čez tisoč evrov. Najboljša pa je še vedno kombinacija preventivne zaščite, kot sta ponjava ali garaža, in zavarovanja.

Komentarjev 3
  • kvizko5 14:17 09.avgust 2013.

    O pa kar verjemi, da jih je veliko...sploh tisti, ki živijo v stanovanjskih blokih...imajo vendar parkirajo avtomobile zunaj in tako zasedajo prostor tistim, ki žal nimajo garaže.

  • hejki 14:09 09.avgust 2013.

    Kakšen zanimiv naslov. Če imam garažo, potem je avto tako ali tako v njem. Ne poznam ljudi, ki imajo garažo, avto pa postavljen zunaj in ga postavijo not samo ko je toča.