V proračun ljubljanske občine se je pred petimi leti nateklo le 2,8 milijona evrov, leta 2014 pa kar 6,5 milijona.
Glede na to, da se je območje plačljivega parkiranja lani krepko povečalo, lahko pričakujemo, da bo znesek za leto 2015 presegel sedem milijonov evrov.
"Ker se območje cone 3 širi, je pričakovati povečano število prosilcev za pridobitev parkirnih dovolilnic in temu posledično tudi več pobrane takse za parkiranje, ki je prihodek proračuna Mestne občine Ljubljana. Obenem se bo povečal prihodek iz naslova plačane parkirnine na novem območju cone 3," so takrat povedali na magistratu.
Ura parkiranja v coni 1 stane 0,7 evra, v coni 2 je treba plačati 0,5 evra, v coni 3 pa boste odšteli 40 centov.
Parkirnino večinoma plačujemo z gotovino
Po prestolnici je raztresenih kar 470 parkomatov. Vozniki parkirnino večinoma, v skoraj štiri petinah primerov, plačujejo z gotovino. Z urbano pa, zanimivo, parkiranje plača le dobra desetina ljudi.
Zanimalo nas je tudi na katerem parkomatu ljubljanska občina zbere največ denarja, a so nam z magistrata sporočili, da teh podatkov ne zbirajo.
Spodnji graf prikazuje vsa izdana obvestila o prekrških, izrečena opozorila in izdane plačilne naloge osebno kršiteljem na kraju prekrška. Zanimivo, od leta 2010 se je število izrečenih kazni praktično prepolovilo.
Največja primerov nepravilnega parkiranja so ljubljanski redarji zabeležili v središču prestolnice, sledijo četrtne skupnosti, ki so znotraj obroča obvoznice.
david.jug@zurnal24.si
Da je ogromn folka ki hod mim tebe s katerim ne boš nikol navezal stike.
Ne živim več v Ljubljani, tako da nimam problemov z raznoraznimi pakirninami. V mojih časih teh avtomatov ni bilo, pa nobeden te ni preganjal, če res nisi pusti avta bolj na cesti kot na pločniku. Kakšen je sploh še… ...prikaži več smisel življenja v mestu?
denar od parkin gre naravnos v jankovićev žep haha